Polskie drogi

Jeleń wpadł do samochodu przez szybę. Jesienią uważaj na zwierzęta na drogach!

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło wczoraj po godzinie 22 w Olszynach koło Tarnowa - honda zderzyła się z jeleniem. Na szczęście troje podróżujących samochodem pasażerów przeżyło wypadek. Można uznać to za cud.

Apelujemy do kierowców o ostrożność na drogach. O tej porze roku na drogach pojawia się bardzo dużo dzikich zwierząt, które migrują w poszukiwaniu pożywienia. Najczęściej dziki, sarny, jelenie czy lisy. Szczególnie trzeba uważać rano i wieczorem na krętych drogach, głównie tam, gdzie znajdują się specjalne znaki. 

Warto pamiętać, że w przypadku uszkodzenia samochodu na skutek zderzenia ze zwierzęciem nie można liczyć na żadne odszkodowanie poz własną polisą Auto Casco. Jedyny wyjątek dotyczy zderzenia do którego dojdzie podczas polowania - wówczas odszkodowanie może być wypłacone przez lokalne Koło Łowieckie.

Jeśli jednak polowania nie było, a do zderzenia doszło na odcinku oznaczonym znakiem A18b "Zwierzęta dzikie", szans na odszkodowanie nie ma żadnych. Jeśli nie było znaku A18b, można próbować dochodzić odszkodowania od zarządcy drogi, ale sprawa raczej na pewno będzie musiała trafić do sądu. A praktyka wskazuje, że szanse na wygranie sądowej batalii są niewielkie.

Jeśli natomiast z zderzeniu ze zwierzęciem ucierpią ludzie, odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy NNW, która niemal zawsze jest sprzedawana razem z OC.

W ubiegłym roku zwierzęta przyczyniły się do 334 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 400 zostało rannych. Jak uniknąć takich tragicznych zdarzeń? Jak już wspomnieliśmy największą aktywność zwierzęta przejawiają o zmierzchu i o świcie, pamiętajmy by właśnie wtedy zachować wzmożoną ostrożność. Niebezpieczeństwo zderzenia występuje na drogach między terenami zalesionymi. Dzikie zwierzęta często migrują stadami, dlatego spotykając dzika lub sarnę warto mieć na uwadze, że za nimi może iść całe stado.

Gdy widzisz znak ostrzegający przed dziką zwierzyną, przede wszystkim zwolnij, obserwuj uważnie pobocze i bądź w razie potrzeby gotowy do awaryjnego hamowania. W przypadku, gdy zwierzę wybiegnie nam na jezdnię, wyhamujmy i spróbujmy ominąć przeszkodę. Jeśli nie ma na to czasu, trąbiąc, postarajmy się przepłoszyć zwierzę. Nie włączajmy w takiej sytuacji długich świateł, bowiem wiele zwierząt traci orientację lub staje w bezruchu, jak sarny i jelenie.

Niestety, przeważnie zwierzęta pojawiają się na drodze niespodziewanie. Jeśli chcemy uniknąć zderzenia, taka sytuacja wymaga od nas natychmiastowej reakcji. Nasze bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze, dlatego jeśli ominięcie zwierzęcia wiąże się dużym ryzykiem utraty zdrowia i życia, np. wpadnięciem do rowu, uderzeniem w drzewo albo zderzeniem z innym pojazdem, lepiej nie unikać bezpośredniego zderzenia. Takie sytuacje jednak nie muszą mieć miejsca.

Patrząc na znaki i nie lekceważąc ostrzeżeń przed dzikimi zwierzętami możemy uniknąć kolizji.


Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje