Reklama

Jazda (bez)alkoholowa

Skandal. Pijani zabijają i dostają wyroki w zawieszeniu

Na 235 osób, które w ciągu roku stanęły przed sądem, tylko czterech pijanych kierowców usłyszało wyrok powyżej 8 lat więzienia. Tymczasem za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub narkotyków i zranienie lub zabicie kogoś, można ukarać 12 latami odsiadki.

Aż trudno w to uwierzyć, ale jedna trzecia pijanych sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym wraca z sali sądowej do domu. 73 skazanych usłyszało co prawda wyrok skazujący, ale w zawieszeniu.

Reklama

- Rzadko się spotyka, aby sądy traktowały te sprawy z całą surowością i ferowały wyroki przewidziane w kodeksie karnym. Tylko w czterech przypadkach sąd orzekł karę powyżej 8 lat - mówi Janusz Popiel ze stowarzyszenia pomagającego ofiarom wypadków.

W 20 przypadkach - na ponad 200 - pijani mordercy za kółkiem usłyszeli wyrok wyższy niż 5 lat. Najczęściej, bo aż 150 razy sędziowie wymierzali kary od roku do 5 lat. Dlatego, jak mówi Janusz Popiel, nie ma sensu kolejne zaostrzanie przepisów. Twierdzi on, że trzeba umiejętnie stosować i wykorzystywać te, które już są.

Jakie kary przewiduje kodeks karny?

Za prowadzenie pojazd po użyciu alkoholu, gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila, kierowcy grozi zakaz prowadzenia pojazdów do lat 3 oraz 30 dni aresztu lub grzywna do 5000 zł.

Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,5 promila grozi mu zakaz prowadzenia pojazdów do 10 lat, kara pozbawienia wolności do 2 lat oraz grzywna w wysokości 720 000 zł. Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem!

Zagrożone karą do 5 lat więzienia są osoby, które wcześniej skazane były za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub też ponownie prowadziły pojazd w okresie orzeczonego wobec nich zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Kierowcy pod wpływem alkoholu, którzy spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, grozi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, kara pozbawienia wolności do lat 12 i grzywna w wysokości 720 000 zł. Pozbawiony na zawsze prawa jazdy będzie również sprawca takiego wypadku, który zbiegł z miejsca wypadku.

RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: "Czterech"

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje