Reklama

Budowa autostrad

"Państwowe autostrady powinny być bezpłatne". Czy to możliwe?!

Solidarna Polska twierdzi, że państwowe autostrady powinny być bezpłatne. Autostrady są zdecydowanie bezpieczniejsze, a dane wskazują, że gdy odcinek autostrady staje się płatny, 30 proc. ruchu tranzytowego przenosi się na drogi lokalne - argumentował Patryk Jaki (SP).

Poseł poinformował, że marszałek Sejmu Ewa Kopacz nadała bieg złożonemu przez jego klub projektowi ustawy, który wprowadza w Polsce bezpłatne autostrady. Projekt dotyczy autostrad będących własnością państwa.

Reklama

Poseł Jaki powiedział, że w jego przekonaniu docelowo wszystkie autostrady powinny być bezpłatne, jednak na razie możliwe jest to tylko w przypadku autostrad państwowych.

"Autostrada dzisiaj to nie jest dobro ekskluzywne. Autostrada powinna być domeną nowoczesnego państwa. Jeżeli autostrada jest domeną nowoczesnego państwa, to nie powinna być płatna; powinna być dostępna dla wszystkich użytkowników dróg" - powiedział Jaki na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jaki argumentował, że "autostrady są generalnie zdecydowanie bezpieczniejsze". Dodał, że jest na nich znacznie mniej wypadków śmiertelnych.

"Wszelkie dane osób, które zajmują się badaniem ruchu na autostradzie wskazują, że za każdym razem, kiedy odcinek staje się płatny, 30 proc. ruchu tranzytowego zjeżdża na drogi lokalne" - powiedział Jaki. A to - jak podkreślił - generuje dodatkowe koszty dla samorządów, które muszą te drogi utrzymywać. "Samorządy i tak są już w bardzo trudnej kondycji finansowej" - zaznaczył.

Przywołał przykłady Wielkiej Brytanii i Niemiec, "które od zawsze mają autostrady bezpłatne i dla nich jest to rzecz absolutnie oczywista, pomaga im to w szybkim rozwoju gospodarczym".

Jaki wyraził przekonanie, że bezpłatne autostrady pomogą również polskiej gospodarce wyjść "w pewnej mierze oczywiście" z kryzysu.

"Namawiamy władze naszego kraju, aby zmieniły swoją filozofię i poszły drogą wielu państw Europy" - powiedział.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: jaki | Patryk Jaki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama