Reklama

Budowa autostrad

Obwodnica Poznania będzie mieć po trzy pasy

Ruszyły prace przygotowawcze w związku z rozbudową obwodnicy Poznania od węzła Poznań Krzesiny do węzła Poznań Wschód. W ten sposób obwodnica, znajdująca się w ciągu autostrady A2, będzie miała trzy pasy na całej swojej długości.

Autostradowa obwodnica Poznania zostanie zmodernizowana na długości ok. 10 km. Wartość przebudowy szacowana jest na ponad 100 mln zł. Na razie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się inwestycja.

Wcześniej trzeci pas ruchu w każdym kierunku dobudowany został na A2 pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny. Prowadzona w latach 2019-2020 inwestycja objęła odcinek o długości 16 km; kierowcy przejechali zmodernizowanym odcinkiem trasy w grudniu 2019 roku.

Jak poinformowała PAP w imieniu spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Anna Ciamciak, poza budową trzeciego pasa w kierunku wschodnim i zachodnim, na liczącym 10 km odcinku zmodernizowana zostanie nawierzchnia na całej szerokości jezdni. Wymienione zostaną bariery ochronne, oświetlenie i inne elementy infrastruktury technicznej.

Reklama

"Rozbudowa obwodnicy Poznania o trzeci pas ruchu jest podyktowana dbałością spółki o bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowców oraz wypełnienie zobowiązań wynikających z umowy koncesyjnej. Szacujemy, że suma wydatków związanych z tą rozbudową przekroczy 100 mln złotych" - podała Ciamciak.

Rzeczniczka AWSA podkreśliła, że tak, jak w przypadku rozbudowy obwodnicy Poznania na odcinku między węzłami Poznań Zachód i Poznań Krzesiny, całość planowanej inwestycji zostanie pokryta ze środków własnych spółki. Tamta inwestycja kosztowała ponad 200 mln zł.

Według danych AWSA, obecne natężenie ruchu na tym odcinku A2 sięga 90 tys. pojazdów na dobę. Co czwarty korzystający z autostradowej obwodnicy stolicy Wielkopolski płaci za przejazd; 75 proc. ruchu na obwodnicy stanowią pojazdy wjeżdżające z trasy S11, arterii miejskich i S5, które korzystają z obwodnicy bezpłatnie. 

oprac. Michał Domański

***

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy