Reklama

Budowa autostrad

Czy droga betonowa jest lepsza od asfaltowej?

W przyszłym tygodniu rusza kontrola jakości nawierzchni nowo wybudowanego odcinka drogi ekspresowej S8 od Piotrkowa Trybunalskiego w stronę Warszawy.

Kierowcy narzekają, że trasa jest pofałdowana, a przez to jazda staje się mało komfortowa.

GDDKiA twierdzi, że te niedoróbki wykryła już ponad rok temu. Okazało się, że wykonawca zastosował niewłaściwą technologię rozkładania betonu. Właśnie to - według GDDKiA - doprowadziło do powstania nierówności. Firma, która buduje trasę, została zobligowana do jej wyrównania. Zdecydowano, że trzeba będzie zastosować tak zwaną metodę punktowego frezowania.

Niektóre fragmenty ekspresówki wykonawca już wyrównywał. 500 metrów drogi trzeba było skuć i wymienić betonowe płyty. Po przyszłotygodniowej kontroli Dyrekcja ma ocenić, czy te zabiegi wystarczą i trasę będzie można odebrać. Do tego sprawdzenia będzie wykorzystany specjalny sprzęt laserowy. Jeśli jakość trasy wciąż nie będzie zadowalająca, wykonawca znów będzie musiał dokonać poprawek. GDDKiA zapewnia, że te prace są wykonywane na koszt firmy budującej S8 w ramach gwarancji.

Reklama

Dyrekcja zwraca jednak uwagę, że komfort jazdy po nawierzchni betonowej jest mniejszy niż po asfalcie, bo nawet na dobrze wybudowanej trasie wyczuwalne są dylatacje, czyli łączenia płyt. To jednak - zdaniem GDDKiA - nie powinno wpływać na płynność jazdy.

Urzędnicy tłumaczą też, że nawierzchnie betonowe są o wiele trwalsze niż asfaltowe - nie powstają na nich na przykład koleiny - stąd wybór tego typu technologii.

RMF
Dowiedz się więcej na temat: Kontrola jakości

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy