Reklama

Budowa autostrad

A2 do Warszawy na Euro!

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski podpisał pozwolenie na budowę ok. 14-km odcinka autostrady A2 w Mazowieckiem, który przebiegnie przez gminę Wiskitki. Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapewnił, że autostrada będzie gotowa na EURO 2012.

Pozwolenie dotyczy odcinka C1 autostrady A2 w Mazowieckiem. Był to ostatni fragment planowanej trasy, który czekał na taką decyzję wojewody. Ma ona rygor natychmiastowej wykonalności.

Cześć autostrady A2 przebiegającej przez woj. mazowieckie ma mieć ok. 230 km. Podzielona jest na trzy części: zachodnią (Stryków - węzeł Konotopa), południową obwodnicę Warszawy oraz wschodnią (węzeł Lubelska - granica kraju). Koszt całej inwestycji to ok. 534 mln zł.

W części zachodniej autostrada podzielona jest na trzy odcinki. Fragment C ma przebiegać przez gminy Wiskitki, Baranów, Jaktorów; podzielono go z kolei na: C1 i C2. Drugi odcinek (D) ma przechodzić przez powiat grodziski i pruszkowski; dzieli się na D1 oraz D2. Ostatni odcinek, E, przebiegnie przez powiat pruszkowski oraz warszawski zachodni.

Reklama

"Można budować cały fragment autostrady, od granicy województwa mazowieckiego do węzła Konotopa" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Kozłowski. Podkreślił, że inwestycja ta jest bardzo ważna dla Mazowsza i oczekiwana przez mieszkańców.

Minister infrastruktury zaznaczył, że decyzja ta daje nam gwarancję, że w czerwcu 2012 roku kibice dojadą tą drogą na mecze do Warszawy. Dodał, że wszystkie odcinki A2 mają być przejezdne jeszcze przed EURO 2012.

Grabarczyk przypomniał, że w budowie jest ok. 1 tys. 280 km dróg krajowych, w tym 621 km autostrad, 451 km dróg ekspresowych i 130 km obwodnic. "Dzięki dzisiejszej decyzji kolejnych kilkadziesiąt kilometrów dróg dopiszemy do tej statystyki" - podkreślił.

Fragment autostrady A2 od Strykowa (woj. łódzkie) do Konotopy (woj. mazowieckie) ma być gotowy w maju 2012 roku i kosztować ok. 3 mld 200 mln zł. Ten 91-km odcinek podzielono na pięć fragmentów: 29,2 km (Stryków - okolice Bolimowa), 16,9 km (Bolimów - granica woj. łódzkiego), 20 km (od granicy woj. łódzkiego do granic powiatu grodziskiego), 17,6 km (przez gminy Jaktorów i Grodzisk Mazowiecki) i 7,1 km (Pruszków - węzeł Konotopa).

Autostrada A2 jest częścią drogi międzynarodowej E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce ma przebiegać od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do przejścia granicznego z Białorusią w Kukurykach. Istniejący i już eksploatowany 252-kilometrowy odcinek tej trasy przebiega od Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie) do Strykowa (województwo łódzkie).

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy