Reklama

Czy można wyprzedzać na niebezpiecznym zakręcie? To zależy od zakrętu

Pozornie wydawać by się mogło, że odpowiedź na zawarte w tytule pytanie może być tylko jedna: nie! W rzeczywistości nie na wszystkich niebezpiecznych zakrętach wyprzedzanie jest zabronione.

Art. 24 ust. 7 pkt. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi:

Zakaz dotyczy jednak sytuacji, w których wyprzedzający pojazd musiałby przejechać na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. Wówczas oczywiście zakaz jest w pełni uzasadniony, gdyż wyprzedzanie na takim zakręcie mogłoby grozić zderzeniem czołowym.

Zwracam też uwagę, że zakaz wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi odnosi się do wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni. Można zatem na takim zakręcie wyprzedzić rowerzystę, motorowerzystę (nie są to pojazdy silnikowe) albo ciągnik rolniczy jadący po poboczu.

Reklama

Podczas wyprzedzania takich pojazdów kierujący nie powinien jednak w żadnym razie przekraczać osi jezdni, zwłaszcza jeżeli zabraniają tego znaki poziome. Przepisy dopuszczają jednak w pewnych sytuacjach wyprzedzanie na niebezpiecznych zakrętach. Ust. 7. tego samego artykułu stanowi:

Na drodze dwujezdniowej nie istnieje możliwość zderzenia czołowego podczas wyprzedzania, gdyż droga taka składa się z dwóch jezdni jednokierunkowych. Na takiej drodze zakaz wyprzedzania na niebezpiecznych zakrętach zatem nie obowiązuje. Warto jednak pamiętać, że zakręt może być niebezpieczny z powodu jego niewłaściwego wyprofilowania albo małego promienia. Kierujący powinien mieć to na uwadze.

Zakaz wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi nie obowiązuje też na jezdni dwukierunkowej, jeżeli podczas wyprzedzania kierujący nie przejeżdża na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu. W praktyce oznacza to, że ta jezdnia dwukierunkowa powinna mieć co najmniej dwa pasy dla każdego ruchu.

Ale uwaga! Na takiej jezdni muszą być wyznaczone pasy ruchu. Jeśli nie są wyznaczone, jeżeli na jezdni nie ma znaków poziomych wyznaczających pasy ruchu, na zakręcie nie można wyprzedzać.

Dodajmy jeszcze, że to wyprzedzanie na niebezpiecznych zakrętach dozwolone jest tylko z lewej strony pojazdy wyprzedzanego. Do wyprzedzania z prawej strony odnoszą się inne przepisy.

I jeszcze jedno: Nawet jeśli zakręt nie jest oznaczony znakiem ostrzegawczym, przed podjęciem wyprzedzania zawsze pamiętajcie o najważniejszej zasadzie - o bezpieczeństwie.

Polski kierowca

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy