Afera "dieselszwindel"

Mercedes odmawia wykonania akcji serwisowej

Niemiecki Federalny Urząd Transportu Samochodowego poinformował Mercedesa o konieczności przeprowadzenia akcji serwisowej w związku z oprogramowaniem silnika, które ma być niezgodne z przepisami. Mercedes natomiast nie zamierza tego robić.

Problem dotyczy modelu Vito z silnikiem Diesla o pojemności 1,6 l, który zgodny jest z normą emisji spalin Euro 6. Według niemieckiego Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego dwie z funkcji zapisanych w oprogramowaniu jednostki są niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Chodzi o funkcje będące częścią systemu kontroli emisji spalin, których zadaniem jest utrzymanie owych emisji na odpowiednim poziomie przez cały okres użytkowania samochodu. Jak podkreśla Mercedes wprowadzanie zmian, których domaga się urząd, nie jest wymagane, aby pojazd pozytywnie zaliczył wymagane badanie emisji spalin NEDC.

Reklama

Dlatego też niemiecki producent zamierza odwołać się od decyzji władz i zamierza przygotować swoją interpretację istniejących przepisów, a następnie przedstawić ją przed sądem. Jednocześnie Mercedes podkreśla, że Vito już teraz objęte jest akcją serwisową (dotyczy ona ponad 3 milionów samochodów niemieckiego producenta), która polega na wgraniu nowego oprogramowania, poprawiającego emisję spalin. Gotowy jest także do wprowadzenia zmian wymaganych przez Federalny Urząd Transportu Samochodowego, jeśli nie uda mu się przekonać władz do swoich racji.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy