Samochód autonomiczny, który sam ominie przeszkodę

Wyobrażacie sobie świat, w którym fani motoryzacji emocjonują się wyścigami autonomicznych pojazdów? Wbrew pozorom nie jest to wcale niemożliwe...

Renault poinformowało właśnie, że firmie udało się stworzyć system autonomicznej jazdy, który nie tylko świetnie radzi sobie z "trudnymi scenariuszami", ale ma również tak dobrą zdolność unikania przeszkód, co "profesjonalny kierowca"!

Nad stworzeniem systemu pracowali inżynierowie z Renault Open Innovation Lab, którego siedziba mieści się w dolinie krzemowej. Trzeba pamiętać, że autonomiczne pojazdy muszą radzić sobie nie tylko ze standardowym ruchem ulicznym, ale też wykazywać zdolność natychmiastowych reakcji w przypadku sytuacji "awaryjnych".

Reklama

Elektronika musi być w stanie wykryć i ominąć wybiegające na jezdnię dziecko, złamaną gałąź czy ładunek, który ułamki sekund wcześniej spadł z naczepy ciężarówki.

Renault nie chwali się żadnymi informacjami natury technicznej. Nie wiadomo, jaką moc obliczeniową mają zastosowane przez Francuzów komputery ani z jakich czujników korzysta system. Firma podkreśla jednak, że do 2022 roku w ofercie samego tylko Renault, związanego sojuszem z Nissanem i Mitsubishi, pojawić ma się 15 modeli o różnych stopniach autonomiczności.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy