Rynek paliw

Tankowanie na Wszystkich Świętych. Jakie ceny paliw zobaczymy na stacjach?

Tak jak przewidywano, ceny na stacjach paliw poszły w górę. Teraz, nieco ponad tydzień przed 1 listopada, z pewnością wielu kierowców zastanawia się, ile będzie trzeba zapłacić za tankowanie w okolicach Wszystkich Świętych. Pojawiły się już pierwsze prognozy.

Ceny paliw poszły w górę

Wyjątkowo niskie ceny na polskich stacjach, będące wynikiem działania Orlenu, odpowiedzialnego za około 65 proc. krajowego rynku paliw, z pewnością cieszyły kierowców. Wielu ekspertów zarzucało jednak koncernowi upolitycznienie kwestii paliw (Orlen nadzorowany jest przez rząd) i zwracało uwagę na duże ryzyko gwałtownych wzrostów cen paliw po wyborach. Trudno było nie połączyć obniżek z prowadzoną kampanią wyborczą. Jeszcze niedawno prezes spółki, Daniel Obajtek, przekonywał, że niskie ceny na stacjach są elementem długoterminowej polityki koncernu. "Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku pragnę poinformować, że w najbliższych tygodniach nie przewidujemy wzrostu cen na stacjach paliw" - zapowiadał prezes Orlenu.

Reklama

Najbardziej podrożało LPG

Rzeczywistość szybko jednak zweryfikowała słowa Obajtka. Ceny paliw poszły w górę, początkowo w hurcie, ale te oczywiście przełożyło się to na sytuację na stacjach. W przeprowadzonym w zeszłym tygodniu przez portal e-petrol.pl badaniu detalicznych cen paliw zanotowano, że coraz trudniej jest znaleźć stację, na której byłaby możliwość zatankowania w cenie poniżej 6 zł za litr. Podobną obserwację przeprowadzili również analitycy z BM Reflex. Stwierdzili oni, że od 19 października zakup benzyny i oleju napędowego w cenie 5,99 zł za litr jest "okazją".

Zanotowane przez analityków średnie ceny paliw z 19 października wynosiły:

  • Pb 95 - 6,11 zł za litr (wzrost o 3 gr w ciągu tygodnia)
  • Pb 98 - 6,77 zł za litr (wzrost o 2 gr)
  • ON - 6,19 zł za litr (wzrost o 3 gr)
  • LPG - 3,07 zł za litr (wzrost o 6 gr)

Choć podwyżki nie są skokowe i wydają się stosunkowo niewielkie, trzeba zwrócić uwagę na ich systematyczność. To zaś oznacza, że już wkrótce zobaczymy bardzo znaczące różnice w cenach paliw względem tych z początku października.

Jakie ceny paliw na Wszystkich Świętych? Eksperci prognozują

Głowy wielu kierowców zajmuje zapewne również kwestia zbliżającego się dnia 1 listopada, czyli Dnia Wszystkich Świętych. Wówczas wielu naszych rodaków z pewnością wyruszy w podróż, by odwiedzić groby bliskich, często w najodleglejsze części kraju. W związku z tym wielu kierowców z pewnością zastanawia się, ile przyjdzie im zapłacić za tankowanie w okolicach tego święta. Według ekspertów z wyżej wymienionego portalu e-petrol.pl ceny paliw pod koniec tego miesiąca będą plasowały się w następujących przedziałach:

  • Pb 95 - 6,05-6,18 zł za litr
  • ON - 6,08-6,20 zł za litr
  • LPG - 3,08-3,16 zł za litr.

Z kolei analitycy z BM Reflex przewidują, że "ceny benzyny i oleju napędowego" w okresie od 23 do 27 października zanotują wzrost do poziomu odpowiednio 6,20 zł i 6,30 zł za litr. Możemy więc spodziewać się, że na Wszystkich Świętych za paliwo zapłacimy więcej niż dziś.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tankowanie | paliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy