Rynek paliw

Niższy VAT. Paliwo będzie tańsze jeszcze przez kilka miesięcy

Rząd przegłosował ustawę, w której m.in. zakłada przedłużenie terminu obowiązywania aktualnej, niższej od standardowej, stawki podatku VAT na paliwa. Pierwotnie miała ona powrócić do poprzedniego poziomu z końcem lipca.

Niższa stawka VAT na paliwa należy do tzw. pakietu antyinflacyjnego 2.0. Ma on na celu zahamowanie rosnącej inflacji, a więc i wzrostu cen poprzez stymulację popytu.

Stawka VAT na paliwo i tarcza antyinflacyjna

Standardowa stawka VAT na paliwo, wynosząca w Polsce 23 procent, została w ramach wspomnianego pakietu obniżona do 8 procent od 1 lutego 2022. Ceny paliw z dnia na dzień spadły wtedy o około 70 groszy na litrze, do poziomu około 5,20 zł za litr.

Niestety, niedługo później Rosja napadła na Ukrainę, co wywróciło rynek paliw. Dziś, po przeszło trzech miesiącach wojny, na pylonach stacji widnieją ceny nawet przekraczające 8 zł za litr.

Reklama

Gdyby obecnie rząd nie zdecydował się na przedłużenie obowiązywania niższej stawki VAT, i zakładając, że pod koniec lipca ceny będą takie jak dziś, to od 1 sierpnia za litr paliwa musielibyśmy zamiast 8 zł płacić 9,11 zł.

Podatki a ceny paliw

Jak pokazują wydarzenia ostatnich miesięcy, mimo obniżki stawki VAT, a wcześniej akcyzy, ceny detaliczne bardzo szybko osiągnęły rekordowe poziomy.

Ropa drożeje, a dystrybutorzy i producenci paliw nie mają zamiaru rezygnować ze swoich marż, więc jedyne czego możemy się spodziewać, to dalszy wzrost cen na stacjach. Gdzie jest granica wzrostów? Tego nikt nie wie.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama