Ceny paliw. "Festiwalu spadków" ciąg dalszy

Spadki średnich cen detalicznych na rynku krajowym odnotowały wszystkie paliwa. Obecne obniżki cen benzyny 98-miooktanowej i oleju napędowego są wyższe niż przed tygodniem, co oznacza największe spadki średnich cen tych paliw w tym roku.

Ceny sprzed lat. Wiesz który to był rok?
Ceny sprzed lat. Wiesz który to był rok?INTERIA.PL

W tym tygodniu największy spadek średniej ceny na rynku detalicznym w kraju odnotowała benzyna 98 oktanowa. Obecnie jej litr kosztuje 5,01 zł, czyli o 11 groszy mniej niż tydzień temu, kiedy to przeciętna cena była na poziomie 5,12 zł/l. Jest to najwyższy spadek średniej ceny tego paliwa, w stosunku tydzień do tygodnia, w tym roku. Ostatni raz obniżka ceny na takim poziomie, w przypadku "98", miała miejsce na początku lutego 2011 roku (według danych portalu e-petrol.pl).

Bardziej popularna "95" odnotowała spadek średniej ceny na poziomie 9 groszy. W ubiegłym tygodniu kosztowała ona  4,82zł/l, teraz jej przeciętna cena uplasowała się na poziomie 4,73 zł/l.  Jest to najniższa średnia cena tego paliwa od czterech lat. Poprzednio z ceną Pb95 na poziomie 4,73 zł/l mieliśmy do czynienia w grudniu 2010 roku.

Największą tegoroczną obniżkę ceny detalicznej w kraju odnotował również olej napędowy. W tym tygodniu potaniał o 10 groszy na litrze, co w ostateczności daje cenę na poziomie 4,69 zł/l, w stosunku do przeciętnej ceny z ubiegłego tygodnia, która wynosiła 4,79 zł/l. Ostatni raz średnia cena diesla była na takim poziomie w styczniu 2011 roku.

"Festiwal spadków" nie ominął również autogazu, który tydzień temu kosztował średnio 2,53 zł/l. Obecnie jest tańszy o  4 grosze i kosztuje 2,49 zł/l. Jest to najniższa średnia cena detaliczna  LPG od lipca bieżącego roku. Warto zauważyć, że przy tak dużych spadkach średniej ceny detalicznej benzyny 95, konkurencyjność autogazu spada ustawicznie od  czerwca tego roku.

Co prawda spadki cen detalicznych "98-ki" i oleju napędowego są rekordowe w tym roku, a pozostałe paliwa odnotowały wysokie obniżki średnich cen, jednak można się było spodziewać wyższych spadków przeciętnych cen na rynku detalicznym. Za takim stwierdzeniem przemawia fakt ustawicznych, wysokich obniżek cen paliw w hurcie. Może to oznaczać, że stacje godziwie zarabiają na sprzedaży paliw, aby zrekompensować sobie nie tak dawny okres "marż głodowych".  Jeśli sytuacja w hurcie się nie zmieni, właściciele stacji będą w końcu zmuszeni do mocniejszego obniżania cen detalicznych.  W tym tygodniu najtańszym województwem dla kierowców tankujących benzynę 95-cio oktanową i olej napędowy jest kujawsko-pomorskie.  Paliwa te średnio kosztują tam, odpowiednio 4,61 zł/l i 4,62 zł/l. Najtańszy autogaz odnotowaliśmy również w woj. kujawsko-pomorskim oraz w Wielkopolsce, przeciętnie litr tego paliwa kosztuje tam 2,42 zł. Najniższa, średnia cena benzyny 98 pojawia się obecnie również w Wielkopolsce i wynosi 4,87 zł/l.  

Aktualny komentarz video do sytuacji na rynku 

Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas