Rynek paliw

1,63 zł za litr paliwa! Rosjanie przymierają głodem!

1,63 zł. Mniej więcej tyle zapłacić muszą za litr bezołowiowej benzyny 95 mieszkańcy Arabii Saudyjskiej. Dla porównania 1,5-litrowa butelka wody mineralnej kosztuje tam... 8,75 zł!

Jak informuje agencja TASS przez ostatnie pół roku cena litra benzyny Special (odpowiednik naszej 95) spadła na lokalnym rynku z 50 do 40 centów. Dla porównania - litr Pepsi kosztuje 80 centów (3,25 zł) a sześć jajek - 2,4 zł!

Chociaż z polskiej perspektywy Arabia Saudyjska wydaje się motoryzacyjnym rajem, warto zauważyć, że kierowcy płacą tam za paliwo więcej, niż w niektórych stanach USA! Nie dalej, jak dwa tygodnie temu stacje benzynowe w Houghton Lake w stanie Michigan zaczęły sprzedawać paliwo w cenie 95 centów za... galon. Oznacza to, że kierowcy płacili za paliwo jedynie 3,86 zł. Przy aktualnym kursie dolara daje to cenę 1,01 zł za lit!

Reklama

Przypominamy, że rekordowo niskie ceny ropy naftowej na światowych rynkach to jedna z nieoficjalnych sankcji nałożonych na Rosję po zaangażowaniu się Moskwy w konflikt zbrojny na Ukrainie.

Rosja od lat pozostaje największym producentem ropy na świecie, więc ceny surowca mają bezpośredni wpływ na stan finansów publicznych. Nie można zapominać, że jeszcze kilka miesięcy temu rosyjskie plany zakładały, że 2016 roku cena baryłki oscylować będzie w okolicach 100 dolarów. Aktualnie, ze względu na cichą "zmowę cenową" USA i Arabii Saudyjskiej (drugiego i trzeciego największego producenta ropy na świecie) baryłka ropy naftowej wyceniana jest na nieco ponad... 36 dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | ceny ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy