Polskie drogi

Wzorowe zachowanie kierowców na drodze S3. Policja chwali i publikuje nagranie

Utworzenie korytarza życia przez kierowców na drogach szybkiego ruchu zwiększa szanse na przeżycie poszkodowanych. Sam czas dojazdu karetki może się skrócić o nawet 8 minut. Nie dziwi zatem, że policja zachwala takie zachowania i wyróżnia dobre wzorce.

Czym jest korytarz życia?

Korytarz życia to nic innego jak pozostawione miejsce dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Szczególnie ważny jest on na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki.

Jak utworzyć korytarz życia?

W sytuacji, gdy doszło do wypadku na drodze szybkiego ruchu, samochody jadące lewym pasem jezdni powinny zjechać jak najbardziej w lewo, o ile to możliwe, na pas rozdzielający czy trawnik. Pojazdy jadące prawym pasem powinny z kolei zjechać maksymalnie w prawo, również na pobocze lub trawę, starając się zrobić jak najwięcej miejsca.

Reklama

W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych.

Niezwykle ważnym jest fakt wyznaczenia miejsca na korytarz życia, który w przypadku kilku pasów ruchu zawsze będzie występować po lewej stronie (tj. pomiędzy lewym pasem ruchu i pasem z nim sąsiadującym). Tym samym kierowca nie będzie musiał się zastanawiać, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany.

Należy także pamiętać, by powyższe manewry rozpocząć od pierwszego momentu zaobserwowania korka. Nie należy czekać, aż usłyszy się sygnał karetki. W takim wypadku odpowiednie zjechanie może okazać się już utrudnione ze względu na inne pojazdy.

Przykład na filmie od policji

Idealnym przykładem na poprawnie utworzony korytarz życia może być materiał opublikowany przez lubuską policję. Dotyczy on niedawnego zdarzenia drogowego w okolicach Zielonej Góry, na lubuskim odcinku drogi ekspresowej S3.

Uszkodzone w wyniku zderzenia pojazdy spowodowały znaczne utrudnienia w ruchu, czego efektem był kilkukilometrowy korek. Kierowcy nie czekając na rozwój wydarzeń niemal natychmiast zaczęli zjeżdżać w kierunku poboczy, dzięki czemu policjanci, strażacy i ratownicy medyczni mogli sprawnie i bez przeszkód pracować na miejscu zdarzenia. Dzięki temu ruch na drodze został upłynniony jak najszybciej.

Korytarz życia to obowiązek

Pierwsze korytarze życia zaczęto stosować jeszcze w latach 80. Przez wiele lat kwestia ich utworzenia była jedynie nieformalną umową dżentelmeńską pomiędzy kierowcami samochodów i pojazdów uprzywilejowanych.

Obecnie w wielu krajach Europy korytarze życia przyjęły formę prawną. W 2019 roku także polski ustawodawca zapisał obowiązek tworzenia korytarza życia, a do tego sprecyzował, jak powinien wyglądać.

Niezastosowanie się do tego prawa może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości nawet 500 złotych. Warto także pamiętać, że korytarzem życia poruszać mogą się wyłącznie pojazdy uprzywilejowane oraz pojazdy biorący udział w akcji ratowniczej.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: korytarz życia | policja | przepisy drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy