Polskie drogi

Wiesz, jak sprawdzić punkty karne w internecie?

Kierowcy mogą sprawdzić liczbę swoich punktów karnych online, korzystając z e-usługi "Sprawdź swoje punkty karne" dostępnej w ramach e-administracji. W ubiegłym roku z tej usługi skorzystało niemal 362 tysiące osób.

"To w pełni bezpieczna e-usługa. Dzięki zalogowaniu się przez Profil Zaufany mamy pewność, że liczby punktów za nasze drogowe przewinienia nie zobaczy sąsiad, kolega z pracy, czy inna niepowołana do tego osoba" - przedstawił zalety e-usługi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jak podkreślił, "Profil Zaufany to gwarancja, że nikt się pod nas nie podszyje. Jest bezpłatny i naprawdę łatwo go założyć".

Jak wyjaśnia resort, liczbę punktów karnych możemy sprawdzić przez internet dzięki systemowi CEPiK2.0. Umożliwia on dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Reklama

Aby sprawdzić punkty karne przez internet trzeba mieć założony Profil Zaufany. Następnie należy zalogować się na stronę obywatel.gov.pl i wybierać kolejno kategorie "Kierowcy i pojazdy" i "Sprawdź swoje punkty karne". System przenosi wtedy użytkownika na stronę Profilu Zaufanego, gdzie należy się zalogować na swoje konto. Kierowca zostanie wtedy automatycznie przekierowany z powrotem do serwisu Obywatel.gov.pl, a na ekranie powinien zobaczyć informację o swoich punktach karnych.

Wszystkie dane, które są tam dostępne można pobrać w formacie PDF i wydrukować. Jak podkreśla MC, taki wydruk ma jedynie charakter informacyjny. Nie jest to dokument urzędowy. "W związku z tym urząd może go nie uznać - np. jako dowodu w sprawie" - przypomina ministerstwo. Kierowca, który potrzebuje urzędowego zaświadczenia o punktach karnych musi pójść na komisariat policji.


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy