Tunel na Zakopiance już zarabia. Rekordzista jechał 201 km/h
W poniedziałek minął miesiąc od otwarcia tunelu na Zakopiance. Przez ten czas odcinkowy pomiar prędkości działający w tunelu zarejestrował 2926 przypadków przekroczenia prędkości. Rekordzista przejechał tunel ze średnią prędkością 201 km/h. W tunelu nie zanotowano wypadku ani kolizji.
Jak wynika ze statystyk przekazanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) zdecydowanie więcej przekroczeń prędkości zarejestrowano na nitce w kierunku Krakowa - 2 tys. 248 naruszeń. W kierunku Zakopanego zaledwie 678 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość. Przypomnijmy, że chociaż tunel znajduje się w ciągu drogi ekspresowej, to obowiązuje w nim ograniczenie prędkości do 100 km/h.
W tunelu na Zakopiance zainstalowano odcinkowy pomiar prędkości. Każdy kierowca, który zbyt szybko pokona ten odcinek, musi liczyć się z mandatem. Przy wjeździe do tunelu i wyjeździe zamontowano w sumie osiem kamer (nad każdym pasem znajduje się jedna na wjeździe i jedna na wyjeździe). Robią one zdjęcia samochodom a system rejestruje godzinę wjazdu i wyjazdu. Następnie obliczany jest czas przejazdu i obliczana średnia prędkość każdego samochodu podczas przejazdu tunelu. Jeśli jest wyższa niż 100 km/h (w praktyce - 110 km/h) kierowca może się spodziewać mandatu.
- Zdecydowana większość zarejestrowanych naruszeń - ponad 75 proc. dotyczy przekroczenia prędkości w najniższym progu, to jest pomiędzy 11 a 20 km/h więcej, niż obowiązujące ograniczenie prędkości. 33 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość o co najmniej 50 km/h więcej, niż obowiązujący w tunelu limit prędkości" - przekazał szef GITD Alvin Gajadhur i dodał, że 25 listopada kierujący Seatem pokonał tunel na Zakopiance z prędkością aż 201 km/h.
Jak powiedział rzecznik prasowy policji w Suchej Beskidzkiej Wojciech Copija, wszelkie wykroczenia popełnione w tunelu badają policjanci z tamtejszego komisariatu.
Oprócz wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości w tunelu, suscy policjanci ustalają także kierowców, którzy zatrzymywali się w tunelu, a następnie wychodzili z pojazdów i robili sobie zdjęcia. Takie zachowanie nieodpowiedzialnych kierowców również zarejestrowały kamery zainstalowane w tunelu.
Każde zatrzymanie pojazdu, czy też pojawienie się pieszego w tunelu wzbudza alarm systemu monitoringu. Kierowcy powinni pamiętać, że przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym jasno mówią o zakazie zatrzymania pojazdu w tunelu.
Budowa tunelu na Zakopiance kosztowała niemal miliard zł i trwała pięć lat i siedem miesięcy, prawie rok dłużej niż planowano. Dzięki inwestycji podróżujący od Zakopanego w stronę Krakowa mogą przejechać dwupasmową drogą szybkiego ruchu już od Rdzawki do węzła z autostradą A4 w Krakowie.
***