Reklama

Polskie drogi

Trzy celne "strzały" ITD. Kary wyniosą nawet kilkadziesiąt tysięcy

Zbyt ciężkie samochody ciężarowe niszczą drogi. Dlatego ITD systematycznie bierze na cel pojazdy, co do których inspektorzy maja podejrzenia, że mogą być zbyt ciężkie. Bardzo często są to tzw. "gruszki" z betonem, a także samochody przewożące piach.

W czwartek (29 września), na ekspresowej "ósemce" w pobliżu Radzymina, patrol ITD z Warszawy zatrzymał do kontroli drogowej czteroosiową betoniarkę. "Gruszka" z betonem towarowym ważyła ponad 38,5 t zamiast dopuszczalnych 34 t. Taki tonaż spowodował w efekcie przekroczenia dozwolonych nacisków podwójnej osi napędowej pojazdu na drogę. Naciski wynosiły ponad 23 t przy normie 19 t. 

Zbyt duża waga to był tylko początek kłopotów kierowcy

Ale w samochodzie inspektorzy doszukali się szeregu innych nieprawidłowości. Np. z przodu ciężarówki brakowało tablicy rejestracyjnej. układ wydechowy okazał się nieszczelny, a oświetlenie - niesprawne. W tej sytuacji inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny ciężarówki i ukarali jej kierowcę dwoma mandatami karnymi. 

Reklama

Ponadto zakazali kierującemu dalszej jazdy do czasu doprowadzenia betoniarki do właściwego tonażu. Za stwierdzone nieprawidłowości będą teraz wszczęte postępowania administracyjne wobec przedsiębiorcy z ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Grozi mu kara w łącznej wysokości 20 tys. zł.

Zbyt ciężka litewska "solówka"

Ta sama załoga mazowieckiej ITD, w tym samym dniu i w tym samym miejscu, zatrzymała też przeładowaną "solówkę" litewskiego przedsiębiorcy. Ciężarówka z artykułami spożywczymi ważyła 10,7 t zamiast dopuszczalnych 7,5 t. Inspektorzy ukarali kierowcę mandatem karnym i zakazali mu dalszej jazdy do momentu przeładowania nadwyżki towaru na inny pojazd. Litewskiemu przewoźnikowi grozi 5 tys. zł kary.

Tego samego dnia, w pobliżu Iławy, funkcjonariusze warmińsko-mazurskiej ITD zatrzymali do kontroli drogowej czteroosiową wywrotkę z piachem. Kierowca nie zabezpieczył ładunku plandeką. W trakcie ważenia stwierdzono też znaczne przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej ciężarówki. 

Piasek jest ciężki, trzeba uważać, ile się go sypie

Wywrotka z piachem ważyła 36,7 t zamiast przepisowych 32 t. Taka masa ładunku spowodowała przekroczenia dozwolonych nacisków podwójnej osi napędowej pojazdu na drogę o 4,1 t. Przeładowana ciężarówka była też niesprawna technicznie, stwierdzono znaczne wycieki oleju z silnika. 

Nieprawidłowy przewóz został wstrzymany. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu i ukarali kierowcę mandatami karnymi. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 15 tys. zł. Taka sama kara pieniężna grozi też... załadowcy piachu.

***

ITD/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: Inspekcja Transportu Drogowego | ciężarówki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy