Tragiczne potrącenie. Policjanci wskazują, jak uniknąć takich wypadków
Oprac.: Mirosław Domagała
Poruszający się poza terenem zabudowanym piesi powinni być wyposażeni w odblaski, jest to wymagane przepisami. Niestety, nie wszyscy dopełniają tego obowiązku, co czasem kończy się tragicznie.
Policjanci z Lublina wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku, do którego doszło na ulicy Krężnickiej. Kierowca BMW potrącił tam pieszego, który niestety poniósł śmierć.
Tragiczne potrącenie. Ofiara nie miała odblasków
Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 66-latek jadący BMW potrącił pieszego, który - według relacji kierowcy - znajdował się na środku jezdni i próbował przejść z jego prawej strony na lewą.
Do wypadku doszło po zmroku, na prostym, nieoświetlonym odcinku drogi, w terenie niezabudowanym. W wyniku zdarzenia 33-letni mieszkaniec gminy Niedrzwica Duża w stanie ciężkim trafił do szpitala. Niestety, nie udało się uratować jego życia. Mężczyzna zmarł w szpitalu.
Kierujący BMW był trzeźwy. Policjanci ustalili, że pieszy nie miał odblasków.
Odblaski ratują życie. Warto je nosić, nie tylko dla przepisów, ale dla bezpieczeństwa
Policjanci nieustannie apelują do pieszych o noszenie odblasków. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.
Policjanci przypominają, że pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.
***