Polskie drogi

Tak się nie wyprzedza. Szczególnie nieoznakowanego radiowozu

Pewien kierowca Peugeota zdecydował się wyprzedzić dwa samochody w rejonie skrzyżowania. Jak się okazało – jednym z pojazdów był nieoznakowany radiowóz częstochowskiej grupy Speed. Finału tej historii można się już domyślić.

 

Wyprzedzanie, to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie.

Policja zwraca uwagę, że w ubiegłym roku na drogach samej Częstochowy, nieprawidłowe wyprzedzanie było przyczyną 60 zdarzeń drogowych, w których 9 osób zostało rannych.

Niestety powyższe statystyki nie przemawiają do każdego.

Wyprzedzał na skrzyżowaniu

Przykładem niech będzie kierowca Peugeota, który został nagrany przez rejestratory zamontowane w nieoznakowanym radiowozie częstochowskiej grupy Speed.

Reklama

Mężczyzna poruszający się drogą krajową 91c zdecydował się wyprzedzić dwa samochody w rejonie skrzyżowania. Jednym z pojazdów był wspomniany radiowóz.

Policjanci natychmiast ruszyli za niecierpliwym 73-latkiem. Niebezpieczny manewr skończył się dla niego mandatem karnym wysokości 1000 złotych i 10 punktami karnymi.

Policja przypomina zasady

Przy okazji zdarzenia funkcjonariusze śląskiej policji zdecydowali się przypomnieć o kilku istotnych zasadach dotyczących manewru wyprzedzania.

Policjanci zwracają uwagę, że zabronione jest wyprzedzanie pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

  • ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
  • kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania,
  • kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | wyprzedzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy