Rząd postawi na swobodę. Nie ograniczy Ubera

W związku z rozwojem cyfryzacji musimy dostosować przepisy do aktualnej sytuacji na rynku transportowym, nie ograniczając przy tym możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców - powiedział w sejmie wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz.

Uber działa w wielu kracjach i wszędzie wywołuje protesty
Uber działa w wielu kracjach i wszędzie wywołuje protestyGetty Images

W odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie regulacji prawnych dotyczących zastosowania aplikacji mobilnych w transporcie osób, minister Chodkiewicz podkreślił, że "zasady prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób nie są obecnie w Polsce uregulowane, co sprzyja występowaniu nieuczciwej konkurencji pomiędzy podmiotami świadczącymi usługi przewozowe".

Wiceminister infrastruktury podkreślił, że mając na uwadze powyższe nieprawidłowości, resort przygotował projekt ustawy o "zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców", który przewiduje do wykonywania usług w zakresie przewozu osób samochodem osobowym realizujących przewozy okazjonalne, konieczne jest m.in. zawarcie umowy w formie pisemnej w lokalu przedsiębiorstwa.

"Projekt ustawy zakłada także dodanie możliwości zawierania takiej umowy w postaci elektronicznej, opatrzonej podpisem elektronicznym. Stanowi to wypełnienie postulatu zgłoszonego w ramach opiniowania projektu przez SKRM, gdzie zaproponowano, aby zawarcie takiej umowy mogło nastąpić również w postaci elektronicznej, opatrzonej podpisem elektronicznym" - tłumaczył Chodkiewicz.

"Stanowi to wypełnienie postulatu zgłoszonego w ramach opiniowania projektu przez SKRM, gdzie zaproponowano, aby zawarcie takiej umowy mogło nastąpić również w postaci elektronicznej" - podkreślił.

Wiceminister dodał również, że "projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców, zakłada uregulowanie działalności przedsiębiorców pośredniczących przy przewozie osób oraz wprowadza istotne ułatwienia w zakresie dostępu do rynku przewozowego. Poprzez złagodzenie wymagań w celu uzyskania licencji upoważniających do wykonywania zarobkowego przewozu osób".

"Projekt ustawy dostosowuje również obowiązujące przepisy prawne do aktualnej sytuacji na rynku transportowym związanej z rozwojem technologii cyfrowej, nie ograniczając przy tym możliwości prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców. Bowiem każdy zainteresowany podmiot będzie mógł podjąć i prowadzić działalność polegającą na kojarzeniu pasażerów z kierowcami, jako pośrednik przy przewozie osób, zlecając przewozy licencjonowanym przewoźnikom" dodał.

"Intencją projektodawcy nie jest ograniczenie możliwości dostępu pasażerów do zamawiania usług przewozowych za pośrednictwem aplikacji mobilnych, a jedynie uporządkowanie tego fragmentu rynku przewozowego poprzez stworzenie jasnych i równych warunków funkcjonowania pośredników przy przewozie osób" - podkreślił wiceminister.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas