Polskie drogi

Ruszają wakacje i... akcja "Bezpieczny Autokar"

Nadrzędnym celem akcji "Bezpieczny Autokar" jest bezpieczeństwo podróżnych - mówił w piątek na konferencji prasowej szef MIB Andrzej Adamczyk. Od dziś w całej Polsce ruszają kontrole autokarów.

Adamczyk podkreślał, że inicjatywa Inspekcji Transportu Drogowego ma na celu wyeliminować z polskiej przestrzeni w ruchu drogowym wszystkie pojazdy, a w szczególności te autobusy, które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz ich pasażerów. "Bezpieczeństwo podróżnych jest naszym nadrzędnym celem" - podkreślił minister. Dodał, że właśnie temu służą cykliczne, coroczne akcje podejmowane w czasie zmasowanych wyjazdów autokarami.

Przypomniał, że efektem prac ITD są: ponad półtora tysiąca skontrolowanych autobusów, ponad 22 proc. mandatów nałożonych na kierujących oraz 96 dowodów rejestracyjnych, które zostały zatrzymane. "To działania, które spowodowały, że wyeliminowano wiele niebezpiecznych pojazdów z ruchu" - mówił. Dodał, że to nie są akcje tylko i wyłącznie na "potrzeby dzisiejszej chwili".

Reklama

"To nie szykany (...), to działania, które rozumiane są już przez właścicieli firm przewozowych, przez kierujących tymi autobusami, bo z roku na rok sytuacja ulega radykalnej poprawie, dzięki konsekwentnej pracy inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego" - powiedział Adamczyk.

Szef Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zapowiedział, że niebawem na stronie internetowej ITD pojawi się lista punktów, w których kierowcy mogą spodziewać się kontroli. "Zanim wybiorą się w podróż muszą mieć świadomość tego, że ta gęsta sieć punktów kontrolnych nie będzie mogła być przez nich ominięta" - podkreślił.

"Wyznaczamy stałe punkty kontroli, na które prosimy żeby autokary przed wyjazdem podjechały, albo podjeżdżamy w miejsce wyjazdu autokaru" - powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Prosił, aby osoby, które chcą sprawdzić autokar, kontaktowały się nawet kilka dni przed wyjazdem z odpowiednim wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego. "Inspektorów Transportu Drogowego jest znacznie mniej niż policjantów, dlatego pracę musimy sobie wcześniej zaplanować" - dodał.

Sprawdzane przede wszystkim będą stan techniczny pojazdów, czas pracy i trzeźwość kierowców.

Akcja "Bezpieczny autokar" prowadzona jest przez Inspekcję Transportu Drogowego od 2003 r. w okresie ferii zimowych i wakacji. (

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kontrole autokarów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy