Polskie drogi

Niebezpieczne zdarzenie na przejeździe. Tragedia wisiała na włosku

Polskie Linie Kolejowe opublikowały materiał wideo ukazujący niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowo-drogowym. Szokujące nagranie zostało zamieszczone ku przestrodze.

 

Do zdarzenia doszło 14 sierpnia br. na przejeździe kolejowo-drogowym w Świerczach. Kierowcy dwóch pojazdów rolniczych zignorowali sygnalizację świetlną oraz opadające rogatki i wjechali na tory tuż przed przejazdem pędzącego pociągu.

Na szczęście mężczyźni szybko zdali sobie sprawę z powagi sytuacji i postanowili zareagować. Kierowca kombajnu zdecydował się staranować jeden z szlabanów, natomiast kierujący ciągnikiem w niemal ostatnim momencie usunął się z torów. W rzeczywistości wystarczyłby moment zawahania i zdarzenie zakończyłoby się tragedią - zarówno dla rolników, jak i osób przebywających w jadących w pociągu.

Reklama

PKL opublikowało nagranie ku przestrodze, przypominając jednocześnie o kilku ważnych zasadach obowiązujących na przejazdach kolejowych.  

Jak zachować się na przejeździe kolejowym. PLK przypomina

  • Włączone czerwone światło na sygnalizatorze, to informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg i nie wolno już przejeżdżać przez tory.
  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  • Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Dodatkowo, PKL przypomina o zasadach korzystania z Żółtych Naklejek PLK, które mogą uratować życie i zapobiec wypadkom. Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku - np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przejazdy kolejowe | bezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy