Polskie drogi

Młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków

Choć młodzi kierowcy jeżdżą coraz lepiej, to wciąż są najbardziej niebezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego.

Liczba wypadków spowodowanych przez takich kierowców systematycznie spada i w 2014 r. wyniosła 5962 - wynika z danych policji i GUS. Dla porównania: w 2004 r. było ich 9212.

Ale wypadków powodowanych przez osoby w wieku 18-24 lata jest nadal zdecydowanie więcej niż przez pozostałe grupy wiekowe - zauważa "Puls Biznesu".

- Nie jest prawdą, że każdy młody kierowca stwarza zagrożenie na drodze, w pierwszych miesiącach po uzyskaniu prawa jazdy częściej jeżdżą wolniej niż przewidują przepisy - wskazuje Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji.

Reklama

Jak mówi, tacy kierowcy dopiero po kilku miesiącach za kółkiem nabierają więcej pewności, zaczynają wówczas jeździć z nadmierną prędkością i rzeczywiście najwięcej wypadków ma miejsce w ciągu pierwszego roku po uzyskaniu prawa jazdy.

Rozwiązaniem problemu z młodymi kierowcami nie jest wprowadzanie bardziej restrykcyjnych przepisów i droższych mandatów, ale większy nacisk na praktyczne szkolenia podczas nauki jazdy - uważają specjaliści od ruchu drogowego.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: młodzi kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama