Polskie drogi

Korytarz życia i jazda na suwak. Będą zmiany w kodeksie drogowym

Jak formować korytarz życia dla służb ratunkowych na drodze oraz jak płynnie włączać się do ruchu metodą na tzw. suwak - te zapisy mają się znaleźć w przygotowywanym przez Ministerstwo Infrastruktury nowym kodeksie drogowym.

To ma być opisane jako schemat, według zasady: samochody na lewym pasie zjeżdżają w lewo, samochody na wszystkich pozostałych pasach zjeżdżają  w prawo. Będzie też kategoryczny zakaz korzystania z uprzywilejowania karetki, czyli zakaz jazdy za karetką lub wozem straży pożarnej.

Teraz w kodeksie drogowym jest mowa, że kierowca ma ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego przez "niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się". Ale w którą stronę zjechać? Gdzie się zatrzymać?

Kierowcy często nawet chcąc stworzyć korytarz życia robią to źle. Rozjeżdżają się "każdy w inną stronę".

Reklama

Zapis w ustawie ujednolici zachowania i pozwoli szkolić kierowców oraz prowadzić jednolite programy edukacyjne. Mają to określić przepisy. Usankcjonowanie pewnych zachowań, żeby później można wymagać podczas kursów, egzaminów - wyjaśnia wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Podobnie ma pojawić się zapis o naprzemiennym wpuszczaniu kierowców z pasa, który się kończy. Kiedy zastosować taką jazdę, jak reagować na zwężenia, które na trasie występują - dodaje.

Po wakacjach projekt ma być przyjęty przez rząd.


RMF FM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama