Polskie drogi

Kolejny odcinek A4 z zakazem wyprzedzania dla ciężarówek

Na autostradzie A4 od węzła Kraków-Bieżanów do węzła Brzesko ustawione zostały znaki B-26 "zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe" z tabliczką "Dotyczy również autobusów".

Ta zmiana w organizacji ruchu ma poprawić bezpieczeństwo, uporządkować ruch i poprawić jego płynność. Dodatkowe oznakowanie zostało wprowadzone w związku z wnioskiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie do GDDKiA.

W 2015 roku po wykonaniu Generalnego Pomiaru Ruchu, który robiony jest co 5 lat, okazało się, że na odcinku A4 pomiędzy węzłami Kraków-Bieżanów i Targowisko średni dobowy ruch jest na poziomie 34 022 pojazdów/dobę, pomiędzy węzłami Targowisko a Bochnia - 30 638 pojazdów/dobę, natomiast na odcinku w. Bochnia - w. Brzesko - 26 706 pojazdów/dobę, z dużym udziałem samochodów ciężarowych.

Reklama

Ponadto zaobserwowano bardzo częste wyprzedzanie się pojazdów ciężarowych, a autostrada w tym miejscu ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Zważywszy na zbliżone prędkości ciężarówek, takie wyprzedzanie jest nieefektywne, trwa przez dłuższy czas i powoduje spowolnienie płynności ruchu na lewych pasach autostrady.  

Odcinek pod Krakowem jest kolejnym odcinkiem autostrady A4, na którym ustawiono taki zakaz. Od czerwca ubiegłego roku ciężarówki nie mogą wyprzedzać również na dolnośląskim odcinku A4, między Wrocławiem a Legnicą.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama