Każdego dnia na polskich drogach ginie 8 osób

Jak wynika z raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń, tylko w 2016 roku w wyniku wypadków samochodowych zginęło w Polsce 3026 osób. Mimo tego, duża część kierowców nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które chroni przed kosztami szkód, spowodowanych osobom trzecim.

Polskie drogi nie należą do bezpiecznych
Polskie drogi nie należą do bezpiecznychMarek Maliszewski Reporter

W 2016 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zarejestrował 91 438 spraw dotyczących braku obowiązkowej polisy OC. To o 6 proc. więcej niż w roku poprzednim. W tym samym czasie na zakup dobrowolnego Autocasco zdecydował się tylko co czwarty właściciel pojazdu. Tendencja ta jest o tyle niepokojąca, że pod względem liczby śmiertelnych ofiar zdarzeń drogowych, zajmujemy niechlubne 4. miejsce w Europie.Niebezpieczne polskie drogi

Średnio 50 osób w przeliczeniu na milion mieszkańców zginęło w ubiegłym roku w wypadkach samochodowych w krajach Unii Europejskiej. Najbezpieczniejsze państwa to Szwecja i Wielka Brytania, gdzie liczba śmiertelnych ofiar wyniosła odpowiednio 27 i 28. Najgorzej sytuacja wygląda w Bułgarii (99 ofiar), Rumunii (97) i na Łotwie (80). Tuż za podium tego tragicznego zestawienia znajduje się Polska, gdzie w 2016 roku na każdy milion zginęło aż 79 osób, a w sumie 40,8 tys. zostało rannych.

Niebezpieczne polskie drogiInformacja prasowa (moto)

Choć co roku zwiększa się wykrywalność pojazdów, poruszających się bez ważnego ubezpieczenia OC, to w zeszłym roku z zakupu polisy zrezygnowało ponad 90 tys. kierowców.

- Polisa OC zapewnia zwrot kosztów likwidacji szkody osobom pokrzywdzonym w zdarzeniu drogowym. Jeśli kierowca, który nie posiada ubezpieczenia OC, spowoduje kolizję lub wypadek, UFG wypłaci odszkodowanie poszkodowanym. Po wypłacie świadczeń zwróci się do sprawcy zdarzenia o zwrot poniesionych kosztów - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, Dyrektor operacyjny rankomat.pl.

OC chroni przed wysokimi kosztami

Odszkodowanie z tytułu OC musi być na tyle wysokie, by  zaspokoić roszczenia wszystkich poszkodowanych osób. A te mogą być bardzo duże. Średnia wartość odszkodowania z OC przypadająca na jedno zdarzenie wyniosła w ubiegłym roku 6 749 zł. Za polisę OC kierowcy płacili ponad 10 razy mniej. Średni koszt obowiązkowego ubezpieczenia wyniósł bowiem 629 zł.

Porównanie kosztu OC i odszkodowaniaInformacja prasowa (moto)

Warto dodać, że w przypadku ubezpieczenia OC towarzystwo odpowiada do kwoty:

●     5 mln euro - szkody osobowe,

●     1 mln euro - szkody majątkowe.

- Suma gwarancyjna określa maksymalną kwotę, którą ubezpieczyciel może wypłacić poszkodowanemu w związku z jednym zdarzeniem. Towarzystwa ubezpieczeniowe tworząc swoje rezerwy finansowe muszą więc brać pod uwagę możliwość wypłaty nawet tak wysokich odszkodowań - mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz.

Oczywiście koszty likwidacji szkód mogą być wyższe niż ustalone przez Komisję Europejską sumy gwarancyjne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wszystkie koszty przekraczające limit odpowiedzialności towarzystwa ponosi sprawca zdarzenia.

Opracowanie na podstawie raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń “Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas