Jeżdżąca trumna. A karą zaledwie mandat...

Przeładowywanie samochodów ciężarowych i dostawczych, to jeden z większych problemów, z którymi zmaga się inspekcja transportu drogowego.

Samochód ważył 7,7 tony, a mógł nie więcej niż 3,5...
Samochód ważył 7,7 tony, a mógł nie więcej niż 3,5...ITD

Przeładowane samochody nie tylko są nieuczciwą konkurencją, ale również zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego. A jeśli sprawa dotyczy dużych ciężarówek, dochodzi również do niszczenia nawierzchni dróg.

Inspekcja walczy z procederem przeciążania samochodów, m.in. za pomocą specjalnych wag. A ważenie często daje zaskakujące efekty.

W środę inspektor transportu drogowego z Olsztyna zatrzymał do kontroli samochód dostawczy, którego dopuszczalna masa całkowita - zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym - wynosiła 3 500 kg. Samochodem takim można kierować, posiadając prawo jazdy kategorii B.

Pojazd z uwagi na podejrzenie przeważenia poddano  kontroli nacisków na osie pojazdu. Pomiar nacisku pierwszej osi pojazdu dał wynik 2200 kg , a drugiej - 5500 kg. Suma masy pojazdu wraz z ładunkiem wyniosła więc 7700 kg!

Po dokładnej analizie okazanych dokumentów związanych okazało się , że zatrzymany do kontroli pojazd już raz był kontrolowany w tym samym zakresie, co również skończyło się stwierdzeniem znacznego przeważenia pojazdu.

Mając na uwadze wszystkie okoliczności sprawy kierowca został ukarany maksymalnym mandatem karnym w kwocie 500 zł i zakazano dalszej jazdy do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Niestety, maksymalna kara w wysokości 500 zł oraz względnie niewielkie ryzyko "wpadki" sprawiają, że wielu przewoźników przeładowuje samochody, a ich kierowcy narażają nie tylko swoje życie...

Kierowcy zakazano dalszej jazdyITD
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas