Polskie drogi

Drogówka w straży miejskiej. Kuriozalny pomysł w Warszawie

Warszawa już dłuższy czas walczy z kierowcami. Władze miasta powiększają strefy płatnego parkowania, zwiększają opłaty, likwidują miejsca postojowe i zwężają drogi.

W ślad za tym idzie aparat represji - Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, w którym kontrolowanie opłat za parkowanie odbywa się za pomocą specjalnie wyposażonych samochodów. Co więcej, ich liczba systematycznie rośnie.

Ale to nie koniec. Ostatnio w stołecznej straży miejskiej powstał projekt powołania "drogówki". Strażnicy ci mieliby zajmować się wykroczeniami w ruchu drogowym popełnianymi przez kierowców na obszarach wydzielonych Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie. 

O projekcie powołania "drogówki" w straży miejskiej poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska w odpowiedzi na interpelację jednego z radnych.

 Kaznowska napisała, że "kierownictwo Straży Miejskiej m.st. Warszawy rozważa wydzielenie specjalnej struktury organizacyjnej". W jej skład mieliby wejść strażnicy zajmujący się wykroczeniami popełnianymi przez kierowców "w ruchu drogowym na obszarach wydzielonych SPPN w Warszawie".

Reklama

Informację tę potwierdził rzecznik straży miejskiej Sławomir Smyk. "Na razie jest to tylko i wyłącznie projekt, w tej chwili nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy i kiedy powstanie tzw. drogówka w straży miejskiej" - powiedział.

Wyjaśnił, że oprócz tego, że "obecnie strażnicy miejscy współpracują z ZDM w sprawie kontroli SPPN, to w poszczególnych oddziałach są referaty, które zajmują się sprawami dotyczącymi nieprawidłowości w parkowaniu na terenie naszego miasta".

Od 1 stycznia do 29 grudnia 2021 r. funkcjonariusze straży miejskiej wydali 9 747 dyspozycji usunięcia pojazdu z drogi z powodu tamowania ruchu lub zagrażających bezpieczeństwu oraz w 15 369 przypadkach zastosowali urządzenia do blokowania kół pojazdu.

W tym samym okresie za parkowanie pojazdów w miejscu zabronionym strażnicy nałożyli 15 828 mandatów karnych, sporządzili 341 wniosków o ukaranie do sądu oraz pouczyli 21 202 sprawców wykroczeń.

Oprac. Mirosław Domagała

***

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy