Polskie drogi

Dla Polaków samochód to niezwykle ważna sprawa

Wygoda i komfort psychiczny to jedne z najważniejszych aspektów posiadania samochodu. Z tego względu auta pozostaną popularnym środkiem transportu, pomimo zachodzących zmian w globalnych trendach dotyczących mobilności osób. Z czasem zmieni się jednak forma korzystania z pojazdów.

Takie wnioski płyną z raportu "Droga przed nami: Przyszłość mobilności" przygotowanego przez Avis Budget Group. Pokazuje on, że w najbliższej dekadzie coraz większa liczba kierowców przekona się do nowych modeli korzystania z pojazdów - wynajmu lub carsharingu.

Raport powstał na podstawie badania przeprowadzonego w 16 krajach Europy i Azji. Wnioski?

Wygląda na to, że wieszczony przez wizjonerów schyłek epoki samochodów jest mocno przesadzony. Z badania wynika, że obecnie posiadanie samochodu jest ważne aż dla 82 proc. respondentów. 77 proc. ankietowanych może się pochwalić własnymi czterema kółkami.

Reklama

Aż połowa z pytanych jest zdania, że samochód to obecnie najlepszy środek transportu. Jednocześnie około dwie trzecie (68 proc.) przewiduje jednak, że posiadanie auta na własność nie będzie najpopularniejszym rozwiązaniem w przyszłości. Aż 54 proc. respondentów jest gotowa zrezygnować z własnego pojazdu na rzecz wynajmu długo lub krótkoterminowego czy subskrypcji.

Jeśli chodzi o ankietowanych z Polski, okazuje się, że posiadanie auta jest istotne dla jeszcze większej części respondentów - aż dla 95 proc! 83 proc. ankietowanych z Polski zadeklarowało posiadanie własnego auta.

Okazuje się jednak, że aż 64 proc. ankietowanych Polaków jest gotowych do rezygnacji z własnego auta na rzecz wynajmu lub tzw. subskrypcji. Ta ostatnia oferowana jest głównie przez producentów aut i polega na comiesięcznym abonamencie w zamian za dostęp do pełnej (lub ograniczonej) gamy modelowej danej marki. W ten sposób, gdy chcemy wybrać się na rodzinną wycieczkę możemy np. skorzystać z suva czy multivana, chcąc poszaleć na torze "wypożyczamy" auto sportowe, a przy okazji przeprowadzki - busa.

"Dzięki postępowi technologicznemu i wpływowi takich platform jak Amazon, Netflix czy Spotify konsumenci oczekują dostępu do produktów i usług za jednym kliknięciem. Takie usługi na żądanie wpływają też na branżę mobilności osób i skutkują rewolucją, której jesteśmy dziś świadkami - komentuje Keith Rankin, prezes Avis Budget Group.

"Od zamówienia taksówki po wynajem auta na tygodniowy urlop - wszystko to możemy zrobić za pomocą aplikacji w smartfonie. Nasz raport pokazuje rosnące zapotrzebowanie na natychmiastowy dostęp do usług i elastyczność, co skutkuje zmianą zachowań konsumentów w stosunku do posiadania aut - zaznacza Rankin.

Warto dodać, że zaledwie co trzeci ankietowany (31 proc.) uważa, że w następnej dekadzie posiadanie auta na własność pozostanie najpopularniejszą formą użytkowania pojazdu. Aż 65 proc. badanych uważa, że największą zaletą usługi wynajmu (długo lub krótkoterminowego) jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy.


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy