Polskie drogi

Autostrada A4 - będą nowe łączniki

Na Podkarpaciu powstanie kilka tzw. łączników autostradowych. Będą one komunikować drogi powiatowe i krajowe z istniejącą już autostradą A4. Do czwartku samorządy mogą składać wnioski na dofinansowanie ich budowy z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przedsięwzięcie pod nazwą "Budowa łączników do węzłów autostradowych w przebiegu dróg samorządowych" zostało zapisane w w Kontrakcie Terytorialnym województwa podkarpackiego, który wskazuje najważniejsze inwestycje dla regionu.

Według szacunków koszty budowy jednego łącznika mogą wynosić od 30 do 60 mln zł. Dlatego samorząd województwa zdecydował się pomóc powiatom i na ostatniej sesji sejmiku radni zgodzili się przekazać pieniądze na wkład własny do projektów zakładających budowę łączników.

Jednym z samorządów, który otrzymał 1,5 mln zł jest powiat dębicki, na terenie którego powstaną dwa łączniki z autostradą A4, łączny koszt ich powstania to ok. 105 mln zł.

Reklama

Jak poinformował PAP dyrektor departamentu dróg i publicznego transportu zbiorowego w podkarpackim urzędzie marszałkowskim Lesław Kornak, koszt budowy łącznika od węzła autostrady A4 Dębica-Wschód do drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej 985 oszacowano na kwotę 63 mln zł. "Natomiast koszt drugiego łącznika w tym powiecie, który przebiegać będzie od węzła autostrady A4 Dębica Zachód do miasta Dębica to ok. 42 mln zł" - dodał.

Na ostatniej sesji radni sejmiku wojewódzkiego zdecydowali się przekazać pieniądze na budowę łącznika także powiatowi ropczycko-sędziszowskiemu - 1,2 mln zł. Natomiast na rozbudowę dwóch łączników - na autostradzie A4 i drodze ekspresowej S19 - powiat rzeszowski otrzymał po 750 tys. zł na każdą z tych inwestycji.

Ze względu na duże koszty budowy łączników, inwestycje zostały podzielone na dwa etapy. Pieniądze na ich budowę będą pochodzić z funduszy unijnych, budżetów samorządów oraz z budżetu państwa. Łączniki mają powstać w regionie do 2021 r.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy