Polskie drogi

2000 zł mandatu dla pieszego za przejście pod rogatkami w Mielcu

24-letni mężczyzna, który przeszedł pod opuszczonymi zaporami na przejeździe kolejowym, został ukarany mandatem w wysokości 2000 zł. Pieszy nie wiedział, że gdyby poszedł 10 metrów w bok i po prostu przeszedł przez tory, dostałby najwyżej 50 zł mandatu...

Nowy taryfikator przewiduje m.in. wysoki mandat za wykroczenie, jakim jest wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie. Takie właśnie wykroczenie popełnił w sobotę młody mężczyzna, który stał z innymi osobami i czekał na otwarcie zapór na przejeździe kolejowym na ulicy Wolności w Mielcu. 

W tym samym czasie, na przejazd przez tory, wśród innych pojazdów, oczekiwał oznakowany radiowóz. W pewnym momencie, niecierpliwość młodego mężczyzny wzięła górę i pomimo tego, że zapory nadal były zamknięte, a pociąg jeszcze nie przejechał, przeszedł przez torowisko.

Reklama


Pieszy został zatrzymany do kontroli, gdy mijał radiowóz. Policjanci, za popełnione wykroczenie, ukarali 24-latka mandatem w wysokości 2000 złotych. 

W nowym taryfikatorze widnieje bowiem zapis: 

"Wchodzenie na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub rozpoczęto ich opuszczanie - 2000 zł." (na taką samą kwotę wyceniono wykroczenie kierowcy polegające na wjechaniu pod dopiero podnoszące się lub opadające zapory).

Absurd polega jednak na tym, że bez zmian pozostawiono szereg mandatów dla pieszych za inne wykroczenia. Bieganie po jezdni taryfikator wycenia na 50 zł, podobnie kosztuje chodzenie po jezdni zamiast po chodniku, naruszenie zakazu ruchu pieszych (czyli np. spacer autostradą!), czy wreszcie... chodzenie po torowisku!

Tak, za przejście przez tory w miejscu niedozwolonym grozi mandat w wysokości 50 zł, a za przejście przez tory pod opuszczonymi zaporami - 2000 zł!

Czego zabrania się pieszym:

 • 1) wchodzenia na jezdnię:

  a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

  b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

 • 2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

 • 3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

 • 4) przebiegania przez jezdnię;

 • 5) chodzenia po torowisku;

 • 6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

 • 7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;

 • 8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy