Jazda (bez)alkoholowa

Pijanym kierowcom zabierają samochody. Jest ich za dużo, więc jadą na Ukrainę

Jak już zabierać, to przynajmniej w słusznym celu. Łotewscy politycy wiedzą już, co robić z samochodami skonfiskowanymi pijanym kierowcom. Zgodnie z ostatnią poprawką ustawy, zalegające na policyjnych parkingach auta pomogą Ukrainie w walce z rosyjską agresją.

 

Kierowcy na Łotwie zbyt często wsiadają za “kółko" pod wpływem alkoholu. Na ich nieszczęście rząd tego nie toleruje, a wpadka na gorącym uczynku jest równoznaczna z utratą samochodu. Na policyjnych parkingach zalega już kilkaset aut, jednak dzięki inicjatywie ministerstwa finansów, dostaną teraz drugie życie.

Łotwa wysyła auta na Ukrainę. Wcześniej jeździli nimi pijacy

Skonfiskowane samochody trafią na Ukrainę - z taką inicjatywą wystąpiło łotewskie ministerstwo finansów. Zalegające samochody na policyjnych placach to spore koszta, a ponieważ przybywa ich coraz więcej, trzeba znaleźć dla nich nowe miejsce. Maszyny odebrane pijanym kierowcom pomogą w ukraińskich szpitalach i wojsku.

Reklama

Przekazano już kilkadziesiąt aut. Będzie ich jeszcze więcej

Jak poinformowała agencja LETA, w ręce ukraińskich instytucji rządowych trafiło już 66 samochodów. Wiele wskazuje na to, że będzie ich więcej, bo jazda pod wpływem alkoholu to na Łotwie prawdziwy problem. W ubiegłym roku 4300 kierowców zostało złapanych z nadmiarem alkoholu we krwi. Żeby stracić pojazd za jazdę pod wpływem trzeba się jednak postarać, bowiem konfiskata następuje po wykryciu w organizmie powyżej 1,5 promila.

Polacy stracą auto za jazdę po pijaku. Zmiany już na horyzoncie

Równie surowe przepisy zaczną obowiązywać już niebawem w Polsce. Dokładniej od połowy marca przyszłego roku, o ile coś znowu się nie zmieni. Zgodnie z nowelizacją ustawy Kodeks karny, nietrzeźwy kierowca, w którego organizmie zostanie wykryty co najmniej 1 promil alkoholu, straci samochód.

***

INTERIA.PL/RMF/PAP
Dowiedz się więcej na temat: konfiskata samochodu | pijani kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy