Budowa autostrad

Zmiany na Zakopiance. Kierowcy pojadą pierwszym odcinkiem nowej drogi

Termin oddania do użytku budowanego od 2020 roku odcinka drogi krajowej numer 47 z Rdzawki do Nowego Targu przekładano już dwukrotnie. Wreszcie jednak kierowcy zauważą postępy w prowadzonych pracach. Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad udostępni kierowcom fragment nowej trasy.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu w Rdzawce

Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że jutro (czwartek, 28 września) około godziny 11:00 nastąpi zmiana organizacji ruchu w miejscowości Rdzawka. Kierowcy zostaną skierowani na nową wschodnią jezdnię powstającego odcinka drogi krajowej numer 47, popularnej Zakopianki. 

Jednokilometrowy fragment trasy jest częścią dwupasmowej drogi prowadzącej od wspomnianej miejscowości do Nowego Targu. 

GDDKiA podaje, że wprowadzenie zmian w organizacji ruchu jest niezbędne do kontynuowania prac w ramach budowy prawej jezdni nowej drogi oraz budowy muru oporowego wzdłuż istniejącego śladu DK47. Taka organizacja ruchu ma obowiązywać do momentu wykonania "docelowego układu drogowego nowej DK47".

Reklama

Termin oddania do użytku odcinka DK47 był dwukrotnie przekładany

Budowa przeszło 16-kilometrowego odcinka drogi krajowej Rdzawka - Nowy Targ ruszyła w czerwcu 2020 roku. Pierwotnie fragment miał zostać oddany do użytku w październiku 2023 roku. Niestety, z racji, że wykonawca musiał czekać na wydanie decyzji ZRID (Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej) dłużej, niż zakładał, spowodowało to opóźnienia w realizacji. W związku z tym podjęto decyzję o przełożeniu terminu oddania trasy do użytku na czerwiec 2024 roku.

To jednak nie był koniec opóźnień i wkrótce okazało się, że termin znowu trzeba będzie przesunąć. Tym razem winną miała być pogoda. Niesprzyjająca aura sprawiła, że w zeszłym roku nie udało się zrealizować wszystkich zaplanowanych prac. W związku z tym obecny termin oddania fragmentu DK47 do użytku to wrzesień 2024 roku.

Kierowcy udający się do Zakopanego w przyszłoroczne wakacje nie będą więc mogli jeszcze skorzystać z nowej trasy.

190 m różnicy między początkiem i końcem odcinka DK47

Umowa na realizację fragmentu drogi krajowej nr 47 między Rdzawką i Nowym Targiem w trybie projektuj i buduj podpisana została we wrześniu 2018 roku. Pierwotnie koszt inwestycji szacowany był na ponad 880 mln złotych. Zgodnie z obecnymi informacjami GDDKiA całkowita wartość kontraktu to przeszło 972 mln złotych.

W ramach inwestycji ma powstać dwujezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości ok. 16,14 km. Trasa została poprowadzona w nowym śladzie i tylko na początku i na końcu łączy się z istniejącą już drogą krajową.

W ramach budowy powstać ma wiele obiektów inżynierskich, w tym aż 19 mostów i wiaduktów, po których poprowadzona zostanie nowa trasa. 

Jedną z najdłuższych tego typu przepraw będzie estakada znajdująca się w miejscowości Lasek. Będzie miała blisko 700 metrów. Dodatkowo jezdnia zostanie poprowadzona 30 metrów nad ziemią. Oprócz tego zbudowane zostaną cztery węzły drogowe (Obidowa, Klikuszowa, Nowy Targ Zachód i Nowy Targ Południe). Różnica poziomów między początkiem odcinka i węzłem Nowy Targ Południe będzie wynosiła 190 m.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zakopianka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy