Budowa autostrad

Wreszcie zniknie "dziura" w drodze ekspresowej S7

​Wojewoda Małopolski wydał najważniejszy dokument umożliwiający budowę drogi ekspresowej S7 Miechów - Szczepanowice, czyli decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Dzięki temu wkrótce rozpocznie więc budowa ostatniego brakującego odcinka S7 między Krakowem a Warszawą.

W ramach inwestycji wybudowany zostanie ciąg główny drogi ekspresowej S7 o długości ok. 5,3 km. Przebudowane będą istniejące drogi kolidujące z drogą ekspresową, z uwzględnieniem zmian w ich przebiegu. Powstanie też infrastruktura dla pieszych oraz przejazdy i wjazdy awaryjne na S7.  

S7 Miechów - Szczepanowice - zakres inwestycji

Wzniesione zostanie pięć wiaduktów, a jeden z nich będzie też pełnił funkcję przejścia dla zwierząt. Powstanie system odwodnienia terenu, kanalizacja deszczowa, urządzenia podczyszczające i zbiorniki retencyjne. Do wykonania są także urządzenia ochrony środowiska, w tym zabezpieczenia akustyczne, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym na przejścia dla zwierząt, zieleń i ogrodzenie drogi ekspresowej. 

Reklama

Przebudowane zostaną urządzenia i sieci istniejącej infrastruktury pod- i nadziemnej. Powstanie oświetlenie oraz zasilająca sieć energetyczna i urządzenia bezpieczeństwa ruchu. 

Od północy odcinek S7 Miechów - Szczepanowice połączony zostanie z węzłem Miechów, budowanym w ramach odcinka Moczydło - Miechów, natomiast od południa z węzłem Szczepanowice, wybudowanym już w ramach odcinka S7 Szczepanowice - Widoma.  

Termin i koszt realizacji

Zgodnie z umową zakończenie prac na tym odcinku powinno nastąpić w sierpniu 2024 r. 

Koszt prac wyniesie ponad 162,4 mln zł. Środki finansowe pochodzą z Krajowego Funduszu Drogowego. 

Droga S7 od Krakowa na północ

Odcinek Miechów - Szczepanowice jest częścią ponad 55-kilometrowej trasy S7, która została podzielona na krótsze odcinki realizacyjne:  

  • Moczydło - Miechów, dł. 18,7 km 
  • Miechów - Szczepanowice, dł. 5,3 km 
  • Szczepanowice - Widoma, dł. 13,1 km 
  • Widoma - Kraków (z włączeniem do węzła Kraków Nowa Huta), dł. 18,3 km 

Trwa budowa odcinka S7 Moczydło - Miechów. Aktualnie zaawansowanie prac na tym odcinku wynosi 66 proc. Zakończenie budowy przewidywane jest w przyszłym roku. 

Budowa ponad 13-kilometrowego odcinka S7 Szczepanowice - Widoma zakończyła się i droga została oddana do ruchu 4 października 2021 r. Odcinek S7 Widoma - Kraków jest w trakcie realizacji. Aktualne zaawansowanie prac wynosi tu ponad 14 proc. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2024 r. 

***

GDDKiA/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: droga s7
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy