Budowa autostrad

Winiety w Austrii 2022. Na jakich drogach obowiązują i gdzie kupić?

Austria ma 2250 kilometrów dróg szybkiego ruchu i autostrad. Na większości z nich kierowcy muszą zapłacić za przejazd. Warto o tym pamiętać podczas wakacji w 2022 roku. Ile trzeba zapłacić za przejazd i gdzie można kupić winietę na 10 dni, 2 miesiące lub rok?

Jak kupić winietę na drogi w Austrii?

Każdy kierowca korzystający z płatnych dróg w Austrii musi zapłacić za przejazd. Można kupić winietę roczną, która jest ważna od 1 grudnia 2021 do 31 stycznia 2023 roku. Dostępne są także winiety na dwa miesiące lub 10 dni. 

Koszt zakupu w 2022 roku dla pojazdów do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej wynosi:

 • 93,80 EUR za winietę roczną,
 • 28,20 EUR za winietę na dwa miesiące,
 • 9,60 EUR za winietę na 10 dni.

Motocykliści muszą natomiast wnieść następujące opłaty za korzystanie z płatnych dróg:

Reklama
 • 37,20 EUR za winietę roczną,
 • 14,10 EUR za winietę na dwa miesiące,
 • 5,60 EUR za winietę na 10 dni.

Jak kupić winietę na drogi w Austrii?

W Austrii istnieje mieszany system zakupu winiet. Zwolennicy klasycznego rozwiązania mogą kupić ją na stacjach benzynowych. Łączna liczba stacjonarnych punktów sprzedaży liczy aż 6000 lokalizacji.

Winiety elektroniczne dostępne są w sprzedaży na stronie internetowej spółki ds. finansowania autostrad i dróg ekspresowych, a także innych stronach należących do pośredników. Podczas zakupu należy podać numery rejestracyjne pojazdu oraz wybrać okres obowiązywania winiety. 

Konsumenci kupujący winietę tym kanałem muszą pamiętać o tym, że produkt jest ważny dopiero od 18. dnia po zakupie. Wynika to z interpretacji przepisów prawa, które pozwalają konsumentom zrezygnować z zakupu dokonanego na odległość w ciągu 14 dni. 

Kupującym dano jeszcze dodatkowe 3 dni jako czas potrzebny na dostarczenie listu z rezygnacją wysłanego pocztą. Przepisy te nie dotyczą przedsiębiorców. W ich przypadku winieta jest aktywna natychmiast po zakupie.

Na jakich austriackich drogach nie ma winiet? Lista bezpłatnych i dodatkowo płatnych odcinków

Sieć płatnych dróg w Austrii wynosi około 2250 km. Autostrady w Austrii oznaczone są literą A, za którą występuje numer konkretnej autostrady. Z kolei drogi ekspresowe zaczynają się od litery S, po której wskazany jest numer wybranej drogi.

Wszystkie drogi ekspresowe i autostrady są płatne poza nielicznymi wyjątkami:

 • Autostrada A1 - odcinek liczący ok. 13 km, od granicy z Niemcami do węzła Salzburg Nord,
 • Autostrada A12 - odcinek liczący ok. 1 km, od granicy z Niemcami do węzła Kufstein Sud,
 • Autostrada A14 - odcinek liczący ok. 26 km, od granicy ze Szwajcarią do węzła Hohenems.

W trakcie podróży płatnymi drogami w Austrii należy pamiętać, że na sześciu odcinkach nie obowiązują winiety i konieczne jest wniesienie dodatkowej opłaty. Najczęściej są to tunele, których koszt budowy był wysoki. Dodatkowej opłacie podlegają następujące odcinki:

 • Autostrada A9 - liczący niecałe 10 km odcinek do węzła Spital/Pyhrn do węzła Ardning, przez który przebiega tunel Bosruck. Opłata za jednorazowy przejazd wynosi 6 EUR. Dodatkowo płatny jest także odcinek liczący ok. 24 km między węzłami St. Michael i Übelbach, którym biegnie tunel Gleinalm. Każdorazowy przejazd podlega opłacie w kwocie 10 EUR.
 • Autostrada A10 - odcinek liczący ok. 46 km między węzłami Flachau i Rennweg. W jego ciągu biegną dwa tunele: Tauern i Katschberg. Cena za przejazd należy wynieść na dwóch bramkach po 6,50 EUR na każdej z nich. 
 • Autostrada A11 - na odcinku liczącym ok. 26 km od węzła St. Jakob do granicy ze Słowenią, która przebiega w tunelu Karawanken. Koszt jednorazowego przejazdu wynosi 7,60 EUR.
 • Autostrada A13 - przez przełęcz Brenner na pograniczu Austrii i Włoch przebiega jedna z bardziej malowniczych autostrad w Europie. Licząca nieco ponad 42 km autostrada A13 jest płatna na całej długości. Przejazd nią kosztuje 13 EUR. 
 • Droga ekspresowa S16 - liczący niecałe 16 km odcinek między węzłami St. Anton i Langen am Arlberg biegnie niemal w całości tunelem. Koszt przejazdu to 11 EUR.

Opłaty za przejazd można wnosić na bramkach lub poprzez kupno e-biletu na stronie internetowej. Konsumenci nabywający bilety przez internet muszą pamiętać, że staną się one aktywne dopiero po 18. dniach, tak jak ma to miejsce w przypadku e-winiet. 

Jakie pojazdy są zwolnione z opłat za przejazd austriackimi autostradami?

Wszystkie pojazdy poruszające się płatnymi drogami w Austrii muszą mieć opłaconą winietę. Zwolnione z opłat za przejazd autostradami są jedynie samochody stanowiące własność osób niepełnosprawnych. 

Bezpłatna winieta wydawana jest na jeden pojazd, zarejestrowany na osobę z niepełnosprawnością. Zwolnienie z opłat dotyczy jedynie osób, które są także zwolnione z opłat za ubezpieczenie komunikacyjne.

Jaka kara grozi za brak winiety w Austrii?

Poruszanie się samochodem po płatnych odcinkach dróg bez wykupionej winiety niesie wysokie ryzyko otrzymania kary pieniężnej. Austriackie służby nie słyną z pobłażliwości.

Kontrole winiet mogą być przeprowadzane wyrywkowo przez policję oraz służby kontrolne operatora austriackich autostrad. Na płatnych odcinkach dróg umieszczone są kamery, które robią zdjęcia pojazdom i skanują tablice rejestracyjne. Zebrane w ten sposób dane podlegają porównaniu z rejestrem aktualnych winiet elektronicznych. 

Jaka kara grozi za brak winiety w Austrii? Na kierowcę jadącego płatnym odcinkiem bez opłaconej winiety nałożona zostanie kara w kwocie 120 EUR. W przypadku odmowy jej zapłacenia podlega się grzywnie do 3000 EUR. 

Winieta w formie naklejki musi być zawsze przyklejona do szyby. Położenie jej na desce rozdzielczej lub w innym miejscu jest traktowane jako jazda bez winiety i również podlega karze.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: winiety Austria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy