Budowa autostrad

Ważny odcinek autostrady A4 będzie miał trzy pasy. Wykonano pierwszy krok

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o planach rozbudowy ważnego odcinka autostrady A4 - fragmentu z Krakowa do Tarnowa. Według analiz w 2037 roku między węzłami Kraków Bieżanów a Targowisko poruszać się będzie od 72 do 82 tysięcy pojazdów, a autostradą wokół Tarnowa od 37 do 41 tysięcy samochodów. W przypadku tak dużego ruchu koniecznością będzie wybudowanie trzeciego pasa ruchu.

Autostradę A4 czeka poważna rozbudowa

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku najbliższych lat autostrada A4 może zmienić się nie do poznania. Jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Polsce łącząca zachodnią i wschodnią granicę kraju zostanie rozbudowana o dodatkowe pasy i dostosowana pod kątem ciągle rosnącego ruchu pojazdów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad potwierdziła już podpisanie programu inwestycji przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Autostrada A4 może mieć problemy z przepustowością

Jak wynika z danych Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonych na odcinku między Krakowem a Tarnowem - już w 2015 roku poruszało się nim od 18 tysięcy do 34 tysięcy pojazdów. Kolejny pomiar, przeprowadzony w latach 2020-2021, pokazał ogromny, prawie dwukrotny wzrost liczby samochodów korzystających z tej trasy. Na odcinku Bieżanów - Targowisko było to już prawie 64 tysiące pojazdów (wzrost o 87 proc.), a na przebiegającej wzdłuż granic Tarnowa autostradzie A4 ponad 31 tysięcy aut (więcej o 74 proc.). 

Reklama

Na skutek dużego ruchu fragment A4 Bieżanów - Targowisko często się korkuje, a ruch odbywa się z prędkością kilkunastu km/h.

Ważny odcinek autostrady A4 otrzyma trzeci pas

Z tego względu odcinek autostrady A4 na 75-kilometrowym odcinku km od Krakowa do Tarnowa zostanie wkrótce rozbudowany  o trzeci pas. Drogowcy przeanalizują również czy, i w jaki sposób, da się poprawić płynność ruchu na trzypasmowym odcinku autostrady A4 w granicach Krakowa, pomiędzy ul. Kąpielową, a węzłem Kraków Bieżanów.

Złożone przez GDDKiA dokumentu pozwalają na przygotowanie i ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie koncepcji rozbudowy autostrady. Według wstępnych ustaleń prace te powinny potrwać do 2028 roku. Termin realizacji całego przedsięwzięcia został przewidziany na lata 2031-2034. Na trzeci pas przyjdzie nam więcej jeszcze sporo poczekać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrada A4 | GDDKiA | autostrady w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy