Budowa autostrad

Ważna decyzja w sprawie autostrady A4. Będzie zmiana właściciela

W 2027 roku kończy się obowiązująca umowa koncesyjna na eksploatację autostrady A4 na odcinku Kraków – Katowice. Oznacza to, że 61-kilometrowy fragment drogi przejdzie pod opiekę nowego właściciela. Dla kierowców decyzja ta może się wiązać z pewnymi korzyściami.

Autostrada A4 na odcinku Kraków - Katowice należy do najdroższych dróg w Polsce. Od kwietnia tego roku, za pokonanie liczącego zaledwie 61 km odcinka, kierowcy samochodów osobowych muszą zapłacić łącznie 32 złote. Zyski z poboru opłat trafiają głównie do firmy Stalexport Autostrada Małopolska, która od 1997 roku zarządza wspomnianym fragmentem drogi. 

Ile zapłacimy jadąc autostradą A4 na odcinku Kraków - Katowice

 Zgodnie z obecnie obowiązującym cennikiem, stawki za pokonanie pełnego fragmentu autostrady A4 wynoszą odpowiednio:

Reklama
  • pojazdy kat. 1 - dla pojazdów o dwóch osiach, bez podwójnych kół i bez przyczepy - 32 zł;
  • pojazdy kat. 2 - dla pojazdów o dwóch osiach, z których przynajmniej na jednej znajdują się podwójne koła - 58 zł;
  • pojazdy kat. 3 - dla pojazdów o trzech osiach, mających podwójne koła na co najmniej jednej osi - 58 zł;
  • pojazdy kat. 4 - dla pojazdów o więcej niż trzech osiach, z podwójnymi kołami na jednej z nich oraz pojazdów o trzech osiach z przyczepą - 98 zł;
  • pojazdy kat. 5 - dla innych pojazdów do 3,5 tony - 98 zł;
  • motocykle - 16 zł.

Wkrótce koniec opłat na A4. Będzie zmiana właściciela

Wkrótce jednak sytuacja kierowców podróżujących tym fragmentem drogi może ulec poprawie. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało bowiem, że od 2027 roku kończy się obowiązująca umowa koncesyjna zawarta pomiędzy Skarbem Państwa a wspomnianym przedsiębiorstwem. Oznacza to, że autostrada A4 na odcinku Kraków - Katowice w całości zostanie przekazana Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad. Jeśli wierzyć w zapewnienia urzędników, z chwilą przejęcia przez GDDKiA odcinek autostrady A4 Katowice - Kraków zostanie objęty całościową polityką poboru opłat na sieci dróg zarządzanych przez państwo. Ma to zapewnić m.in. jednakowe zasady dla kierowców korzystających z zarządzanych przez państwo autostrad, a tym samym zniesienie opłat dla podróżujących samochodami osobowymi i motocyklami.

Kierowców czeka okres wzmożonych remontów na A4

Zanim jednak autostrada A4 na odcinku Kraków - Katowice przejdzie w ręce GDDKiA, obecny zarządca zobowiązał się do przeprowadzenia stosownych remontów i modernizacji wynikających z zapisów w programie inwestycyjnym. To z kolei oznacza wymianę nawierzchnię obu jezdni i przeprowadzenie remontów na ponad 20 wiaduktach.

Ponadto firma zobowiązała się zmodernizować odwodnienie autostrady, wprowadzając rozwiązania niwelujące wpływ zanieczyszczeń w wodach opadowych na środowisko naturalne. Łatwo przewidzieć, że dla kierowców będzie to oznaczało jeszcze większe korki niż dotychczas. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy