Budowa autostrad

Rusza ważna rozbudowa S74. To najdroższa inwestycja w całym regionie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na budowę ważnego odcinka drogi S74. Ponad 27,5 km nowej trasy powstanie na granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego. Koszt inwestycji to ok. 1 mld zł.

S74 zyska kolejny ważny fragment

Już wkrótce ruszy budowa jednego z najważniejszych odcinków drogi S74, która w przyszłości ułatwi podróż między województwami łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - właśnie podpisano umowę na zaprojektowanie i wybudowanie blisko 28-kilometrowego fragmentu trasy ekspresowej od granicy województw łódzkiego i świętokrzyskiego do Mniowa. Urzędnicy podkreślają, że będzie to najdroższa inwestycja drogowa w całym regionie.

Koszt inwestycji to prawie miliard złotych

Za całą realizację będzie odpowiedzialna wyłoniona w przetargu firma Stecol Corporation. Koszt inwestycji wyniesie ok. 1 mld zł. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wybudowanie nowej drogi w ciągu 39 miesięcy od podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych. Inwestycja zakłada m.in. budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej poprowadzonej częściowo po nowym śladzie m.in. jako obwodnica miejscowości Smyków. 

Reklama

Ponadto planowana jest budowa trzech węzłów drogowych zapewniających połączenie z istniejącym układem k1omunikacyjnym. GDDKiA zwraca także uwagę na budowę 32 nowych obiektów inżynierskich, w tym m.in. 12 wiaduktów, przejść dla zwierząt, mostów i ciągów dróg poprzecznych. W Rudzie Malenieckiej wybudowany zostanie także nowy obwód utrzymania drogowego, a w miejscowościach Koliszowy, Jacentów i Lisie Jamy zaplanowano Miejsca Obsługi Podróżnych. 

Droga S74 ułatwi podróż pomiędzy trzema województwami

Trasa S74 powstaje w celu ułatwienia podróży pomiędzy województwami łódzkim, świętokrzyskim i podkarpackim. To także ważna inwestycja z punktu widzenia mieszkańców Kielc bowiem ułatwi im szybkie połączenie z autostradami A1 i A2 w województwie łódzkim oraz z drogą ekspresową S19 województwie podkarpackim.

Obecnie w realizacji są już cztery świętokrzyskie odcinki S74 o łącznej długości ok. 55 km, a w tym roku GDDKiA planuje podpisać umowę na kolejne dwa fragmenty ekspresówki. Wraz z nastaniem 2025 roku urzędnicy planują rozpoczęcie budowy odcinka S74 od węzła Kozenin na S12 do granicy z woj. świętokrzyskim.

Budowa S74 jest realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: budowa dróg | droga S74 | Kielce | łódzkie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy