Budowa autostrad

Droga ekspresowa S19 zyska kolejny odcinek. Wydano ważną decyzję

Odcinek drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik otrzymał, wydaną przez wojewodę podkarpackiego, decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Pozwala ona wykonawcy na rozpoczęcie prac. To również ważna wiadomość dla właścicieli terenów, przez które przebiegać ma trasa.

Droga S19. Jest decyzja wojewody

Wojewoda podkarpacki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla odcinka drogi ekspresowej S19 Babica - Jawornik. Wydanie decyzji ma znaczenie nie tylko dla wykonawcy, który może dzięki niej rozpocząć prace, ale również dla właścicieli nieruchomości, które mają zostać przejęte na rzecz Skarbu Państwa. Jej wydanie umożliwia rozpoczęcie procedury odszkodowawczej.

Droga S19 Babica - Jawornik. Jaki przebieg?

W ramach inwestycji zbudowany zostanie liczący 11,6 km odcinek drogi ekspresowej. Trasa będzie posiadała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu (plus pas awaryjny). Powstanie nowy węzeł, Żarnowa - Strzyżów, który zlokalizowany będzie w miejscowości Strzyżów, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R. Ponadto w miejscowości Jawornik (w kierunku Rzeszowa) zbudowane będzie Miejsce Obsługi Podróżnych.

Reklama

Na odcinku zbudowane zostaną również obiekty inżynierskie, m.in powstanie osiem estakad. Największa, stojąca na filarach o wysokości ok. 80 m, będzie miała 1,1 km długości. Powstanie także pięć wiaduktów i cztery przejścia dla zwierząt. Dodatkowo droga będzie wyposażona w urządzenia BRD i ochrony środowiska. Inwestycja zakłada również przebudowę i rozbudowę kolidujących dróg i infrastruktury technicznej.

W ramach budowy w Jaworniku powstanie również tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 . Jest to wynik etapowania budowy S19 między Babicą i Domaradzem i w efekcie podziału fragmentu na dwa odcinki realizacyjne: Babica - Jawornik oraz Jawornik - Domaradz. Po wybudowaniu drugiego z odcinków S19 ma nie łączyć się z DK19. W śladzie tymczasowego łącznika ma być natomiast poprowadzona droga gminna służąca jako wjazd awaryjny na S19 przez MOP Jawornik.

Odcinek S19 przebiega przez skomplikowany teren

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, fragment Babica - Jawornik przebiega przez teren o skomplikowanej budowie geologicznej. W efekcie na etapie opracowywania Koncepcji Programowej w szerokim zakresie przeprowadzone zostało rozpoznanie budowy geologicznej. Teren, przez który ma biec droga, charakteryzuje się różnorodnym i skomplikowanym ukształtowaniem. Na przemian przechodzi on przez wzniesienia i doliny, które przeważnie są głębokimi jarami. Dodatkowo na ich dnie można znaleźć ciek wodny. Dodatkowo wyodrębniono siedem obszarów osuwiskowych i sześć predysponowanych osuwiskowo.  

W ramach rozpoznania geologicznej budowy podłoża przeprowadzono badania geofizyczne, wiercenia i sondowania. Ponadto przeprowadzono monitoring osuwisk (wgłębny i powierzchniowy). W celu zobrazowania rozległości przeprowadzonych badań GDDKiA informuje, że wykonano 765 otworów badawczych i 319 sondowań.

Kiedy nowy fragment S19 będzie gotowy?

Odcinek Babica - Jawornik ma być realizowany w systemie Projektuj i Buduj. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Umowa opiewa na ponad 1,25 mld złotych. Na wykonanie zadania firma ma 43 miesiące (wyłączając okresy zimowe, liczone od 1 grudnia do 31 marca). Zdaniem GDDKiA prace powinny zakończyć się we wrześniu 2026 roku.

Odcinek S19 wchodzi w skład szlaku Via Carpatia

Droga S19, podobnie jak S16 i S61, wchodzi w skład międzynarodowego szlaku Via Carpatia - kluczowego korytarza łączącego Europę Północną i Południową. Trasa ma przebiegać od Litwy przez Polskę, Słowację, Węgry, a dalej do Rumunii i Grecji. W Polsce droga będzie miała ok. 700 km długości. Jej przebieg wytyczony został przez tereny pięciu województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: droga s19 | droga Via Carpatia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy