WRC. Sebastien Ogier wygrał na Sardynii. Kajetanowicz na 16. miejscu

Obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris WRC) wygrał Rajd Sardynii, piątą rundę mistrzostw świata i umocnił się na pozycji lidera cyklu. To trzecia wygrana Francuza w tym sezonie, po jednym zwycięstwie mają Estończyk Ott Tanak i Brytyjczyk Elfyn Evans.

Drugie miejsce na Sardynii zajął partner Ogiera z zespołu - Evans, który był wolniejszy o 46 s. Na trzeciej pozycji uplasował się Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC) - strata 1.05,2.

Ogier odniósł 52. wygraną w mistrzostwach świata.

"To był niesamowity weekend. Jadąc jako pierwsi spodziewaliśmy się najgorszego, ale nie było tak źle. Od soboty, gdy objęliśmy prowadzenie, nie było większych problemów. Choć w niedzielę na ostatnim odcinku po przejeździe przez wodę silnik nie pracował prawidłowo. Ale dojechaliśmy do mety, to sukces" - podsumował swój start Ogier.

Reklama

Ostatni odcinek Aglientu - Santa Teresa o długości 7,8 km, który był Power Stage, wygrał Neuville i zdobył dodatkowe 5 pkt do klasyfikacji mistrzostw świata. Ogier miał czwarty czas i dołożył do swojego dorobku 2 pkt.

Pecha na Sardynii mieli dwaj kierowcy fabrycznej ekipy Hyundaia - Tanak i Hiszpan Dani Sordo, którzy odpadli z walki o podium po awariach do jakich doszło po najechaniu na duże kamienie leżące na trasie.

Tanak drugiego dnia, przed ostatnim przedpołudniowym odcinkiem specjalnym, miał ponad 40 s przewagi nad Ogierem. Ale na tym pechowym dla siebie OS uderzył w kamień leżący na trasie, uszkodził zawieszenie i w ten sposób zakończył jazdę na sobotnim etapie. Sordo uszkodził samochód, gdy był drugi w klasyfikacji generalnej.

Na samochód także narzekał trzeci na mecie Neuville.

"Tym razem kilka rzeczy nie złożyło się w całość. Chciałbym podziękować jednak zespołowi, po poprzednim starcie w Portugalii nie mieli wiele czasu na naprawę samochodu. Dla mnie to był rozczarowujący weekend, ale jest chociaż podium za Power Stage" - powiedział Neuville.

Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) w piątek wypadł z drogi i nie ukończył etapu. Z powodu otrzymania 10 minutowej kary Polak nie miał szans walki o podium w kategorii WRC3. W klasyfikacji generalnej swojej kategorii zajął ósme miejsce ze stratą ponad 10 minut do lidera Francuza Yohana Rossela (Citroen C3 Rally2).


- Jestem zadowolony z dzisiejszego dnia, nasze tempo było naprawdę dobre, a gdyby zliczyć wszystkie czasy, to zdecydowanie należał on do nas. Mimo wszystko nie brakowało mi też motywacji, a z jazdy czerpałem dzisiaj wiele przyjemności. Przed nami ostatni dzień walki w rajdzie i dodatkowo punktowany Power Stage, do którego na pewno dobrze się przygotujemy i będzie naszym celem. Zobaczymy, jak szybko pojadą konkurenci, jak dysponowali przez weekend oponami i co odłożyli na ostatni dzień, bo mamy duże limity. Ale to jest fajne i cieszę się na jutrzejszą rywalizację - powiedział  Kajetan Kajetanowicz

Szóstą rundą mistrzostw świata będzie w dniach 24-27 czerwca Rajd Safari, w którym wystartuje Sobiesław Zasada.

W klasyfikacji generalnej MŚ prowadzi Ogier - 106 pkt, przed Evansem - 95 pkt i Neuvillem - 77 pkt. Czwarty jest Tanak - 49 pkt.

Wyniki Rajdu Sardynii:

 1. Sebastien Ogier (Francja/Toyota Yaris WRC)             3:19.26,4

 2. Elfyn Evans (W. Brytania/Toyota Yaris WRC)           strata 46,0 s

 3. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC)                 1.05,2

 4. Takamoto Katsuta (Japonia/Toyota Yaris WRC)               6.11,2

 5. Jari Huttunen (Finlandia/Hyundai I20 R5)                  9.31,7 (1. m. WRC2)

 6. Mads Oestberg (Norwegia/Citroen C3 Rally2)                9.39,2

 7. Yohan Rossel (Francja/Citroen C3 Rally2)                 10.37,7 (1. m. WRC3)

...

16. Kajetan Kajetanowicz (Polska/Skoda Fabia Rally2)         21.07,6 (8. m. WRC3)

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy