Sukces Roberta Kubicy. Najlepszy wynik samochodem WRC

Robert Kubica jadący z pilotem Maciejem Szczepaniakiem (Ford Fiesta WRC) zajął szóste miejsce w Rajdzie Argentyny, piątej rundzie mistrzostw świata. Zwyciężył Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC).

Na drugiej pozycji ze stratą 1.26,9 uplasował się broniący tytułu Francuz Sebastien Ogier (Polo WRC), a na trzeciej Brytyjczyk Kris Meeke (Citroen DS3 WRC) - 5.54,7. Kubica (strata do Latvali 10.08) zdobył pierwsze osiem punktów w klasyfikacji mistrzostw świata.

Były kierowca Formuły 1, mistrz świata WRC-2 w poprzednim sezonie przed ostatnim, niedzielnym odcinkiem specjalnym El Condor o długości 16,3 km miał tylko 5,1 s przewagi nad zajmującym siódme miejsce Walijczykiem Elfynem Evansem (Ford Fiesta WRC).

Krakowianin pojechał bardzo dobrze, był szybszy od rywala o ponad 19 s. Na tym OS-ie wygrał m.in. z Belgiem Thierry Neuvilleem (Hyundai I20 WRC) i Czechem Martinem Prokopem (Ford Fiesta WRC).

Zajmując szóste miejsce Kubica poprawił najlepszy wynik w tej imprezie polskiej załogi - siódme wywalczone w 1998 roku przez Krzysztofa Hołowczyca z pilotem Maciejem Wisławskim.    Robert Kubica i Maciek Szczepaniak ukończyli Rally Argentina na szóstym miejscu, poprawiając o jedną lokatę najlepszy polski wynik w rajdzie, należący od 1998 roku do Krzysztofa Hołowczyca i Macieja Wisławskiego. To drugi najlepszy rezultat Kubicy w mistrzostwach świata, najlepszy uzyskany samochodem WRC.

"Rajd był bardzo trudny. Wiedzieliśmy po zapoznaniu, że najtrudniejsze będą niedzielne odcinki. Tego dnia panowały najgorsze warunki i było ekstremalnie. Zdołaliśmy czysto przejechać rajd, bez większych problemów. Mamy punkty i jest dobrze" - powiedział Kubica na mecie.

29-letni Latvala odniósł drugie zwycięstwo w sezonie; poprzednio triumfował w Szwecji.

Siódmą rundą mistrzostw świata będzie 71. Rajd Polski (26-29 czerwca) w rejonie Mikołajek.