Reklama

Sołowow liderem po I dniu

Po pierwszym dniu i sześciu odcinkach specjalnych 63. Rajdu Polski, trzeciej eliminacji mistrzostw Europy, liderem jest Michał Sołowow (Mitsubshi Lancer Evo IX).

Sołowow wygrał dwa odcinki. Po dwa zwycięstwa zanotowali również Szwed Oscar Svedlund (Subaru Impreza STi) i Leszek Kuzaj (Subaru Impreza).

Według nieoficjalnych jeszcze wyników po pierwszym dniu rajdu Sołowow wyprzedza broniącego tytułu mistrza Polski Leszka Kuzaja o 6,9 sekundy i drugiego w ubiegłorocznym Rajdzie Polski Svedlunda o 18,4 sekundy.

Już na pierwszym sobotnim odcinku specjalnym z rajdu wypadł triumfator sprzed roku - Krzysztof Hołowczyc. Samochód Subaru Impreza, którym jechał wielokrotny mistrza Polski zapalił się podczas jazdy i doszczętnie spłonął. Kierowcy i pilotowi Łukaszowi Kurzei nic się nie stało.

Reklama

Oto co powiedział Hołek:

Gdzieś na dwunastym kilometrze samochód zaczął tracić moc, pomyślałem, że mamy chyba awarię turbiny. Zacząłem się w duchu zastanawiać nad ewentualnymi startami na odcinku, gdy Łukasz krzyknął, żebym się zatrzymał, bo chyba się palimy. Wyskoczyliśmy szybko z samochodu i ujrzeliśmy duże płomienie z przodu auta i od jego spodu. Wyciągnąłem gaśnicę i zacząłem gasić samochód, jednak ogień zbyt szybko się rozprzestrzeniał i nasze próby ugaszenia okazały się bezskuteczne. Nie pozostało nam nic innego, jak tylko z boku oglądać jak płonie nasz samochód.

Kibice starali się pomóc go ugasić małymi gaśnicami, ale było to bezskuteczne. W końcu gospodarz obok posiadłości, którego płonęło auto pojechał traktorem z beczką po wodę z jeziora i to on ugasił resztki samochodu. Nasza rajdówka w zasadzie cała spłonęła, pozostała tylko jego tylna część. Jesteśmy bardzo przygnębieni, tym co się stało. Liczyłem na wspaniałą walkę na trasie mojego ukochanego rajdu. Cały zespół wykonał ogromną pracę, byliśmy świetnie przygotowani do tego rajdu.

To mój jedyny zaplanowany na ten rok występ w Polsce i chciałem dać naszym kibicom pokaz szybkiej i efektownej jazdy. No, cóż takie są rajdy. Po wczorajszych, ostatnich testach wydawało się, że wszystko jest dopięte na „ostatni guzik” i od strony technicznej nie będziemy mieli żadnych problemów.

Awaria dopadła nas tak wcześnie, że jesteśmy kompletnie zaskoczeni, wręcz zszokowani tym, tym co się stało. Trudno w tej chwili ocenić, co spowodowało pożar auta, musimy wraz z inżynierami poszukać przyczyny, by to wyjaśnić. Wszystko wskazuje, że pożar spowodowany był wyciekiem oleju z turbosprężarki lub ze wspomagania kierownicy na gorące elementy wydechu. Chciałbym podziękować wszystkim kibicom, którzy dopingowali nam na trasie oraz osobom, które pomagały przy gaszeniu auta.

Klasyfikacja po pierwszym dniu (nieoficjalna):

1. Michał Sołowow (Mitsubshi Lancer) 1:02.45,7

2. Leszek Kuzaj (Subaru Impreza) strata 6,9

3. Oscar Svedlung (Szwecja/Subaru Impreza) 18,4

4. Giandomenico Basso (Włochy/Fiat Punto 2000) 1.00,6

5. Paweł Dytko (Mitsubishi Lancer) 1.36,5

6. Maciej Lubiak (Mitsubishi Lancer) 2.06,8

Galeria zdjęć.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Auta | impreza | Michał Sołowow

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama