Rajd Estonii. Pech Rosjanina, zwycięstwo Łotysza

Obrońca tytułu Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) zajął drugie miejsce w Rajdzie Estonii, szóstej rundzie mistrzostw Europy. Zwyciężył Łotysz Ralfs Sirmacis (Skoda Fabia R5).

Polak stracił do Sirmacisa 1.34,5. Trzecie miejsce wywalczył Estończyk Rainer Aus (Mitsubishi Lancer Evo IX) - 3.44,8.

Pecha miał Aleksiej Łukjaniuk (Ford Fiesta R5), który na dwa odcinki specjalne przed końcem rywalizacji zdecydowanie prowadził w klasyfikacji generalnej. Przed 15. odcinkiem Rosjanin miał ponad 28 s przewagi nad Sirmacisem i prawie dwie minuty nad Kajetanowiczem.

Na OS Vissi 2 (13,4 km) Łukjaniuk popełnił błąd, uszkodził samochód i jazdy nie mógł kontynuować. W tej sytuacji liderem został Łotysz i "dowiózł" pierwsze miejsce do mety. To jego drugie zwycięstwo w trzecim starcie w mistrzostwach Europy; po raz pierwszy wygrał w kwietniu Rajd Akropolu.

Łukjaniuk na mecie nie krył żalu, że spotkała go taka "przygoda". Wspominał o pechu.

"Nie wytrzymał przy lądowaniu drążek kierowniczy, straciłem kontrolę. Ale byłem przecież na drodze. Może to prostu był pech.

Teraz pewno będą oceny, że mogłem nie cisnąć i spokojnie dojechać do mety. Łatwo jest mówić, gdy... siedzisz przy kawie. Wcale nie szalałem, nie było szybciej niż wczoraj" - mówił Rosjanin.

"Szkoda Aleksieja. Mieliśmy wiele problemów w ten weekend, ale nasz zespół zrobił bardzo dobrą robotę. Jestem pewien, że dzięki temu będziemy silniejsi" - ocenił Kajetanowicz.

Bardzo dobrze wypadli inni polscy kierowcy. Na piątej pozycji uplasował się Jarosław Kołtun (Ford Fiesta R5), a szósty był Łukasz Habaj (Ford Fiesta R5), zdobywając pierwsze w sezonie punkty do klasyfikacji mistrzostw Europy.

22-letni Sirmacis, który niespodziewanie zwyciężył w kwietniu w Grecji, debiutując w samochodzie R5, awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej ME mając 79 pkt. Liderem jest nadal Kajetanowicz - 121, a drugi Łukjaniuk - 84 pkt.

Kolejną, siódmą rundą mistrzostw Europy będzie rozgrywany na początku sierpnia Rajd Rzeszowski.