Reklama

Jedzie dla zabawy i miażdży rywali. Polak coraz wyżej

Francuz Sebastien Loeb (Citroen DS3 WRC) po pokonaniu piątkowego 13. odcinka specjalnego umocnił się na pozycji lidera Rajdu Monte Carlo, pierwszej eliminacji tegorocznych samochodowych mistrzostw świata. Michał Kościuszko (Mini WRC) awansował na 13. miejsce.

Dziewięciokrotny mistrz świata był najszybszy na trasie OS-u o długości 36,7 km, dzięki czemu powiększył o ponad 12 sekund przewagę nad drugim w klasyfikacji generalnej rodakiem Sebastienem Ogierem (Volkswagen Polo WRC).

Reklama

Na trzecie miejsce awansował Rosjanin Jewgenij Nowikow (Ford Fiesta WRC), który wykorzystał błąd Daniela Sordo (Citroen DS3 WRC). Samochód Hiszpana obrócił się na śliskiej nawierzchni, przez co kierowca stracił sporo czasu. Różnica między zawodnikami w klasyfikacji generalnej wynosi jednak tylko 1,7 sek.

Kościuszko, który uzyskał 10. czas, awansował na 13. miejsce. Na poprzednich dwóch OS-ach, które odbyły się przed południem, Polak miał, odpowiednio, 9. i 11. wynik. Po trzech dniach rywalizacji traci do Loeba niemal pół godziny.

"To był dobry dzień. Dwa razy wbiliśmy się do pierwszej dziesiątki. Na pierwszym odcinku miejscami warunki były jak na Rajdzie Szwecji. Wysokie śnieżne bandy, dużo lodu i prawie zerowa przyczepność. Na mecie uzyskaliśmy 9. czas, a na kolejnych też niełatwych odcinkach zameldowaliśmy się na 11. i 10. miejscu. Na ostatnim 37-kilometrowym OS-ie zdecydowaliśmy się jechać kolcowanymi oponami na wszystkich kołach i ta strategia okazała się słuszna. Przesunęliśmy się o jedną pozycję do góry, odrabiając jednocześnie część strat z pierwszego dnia rajdu. Jutro długi dzień - postaramy się pojechać najlepiej, jak to będzie możliwe" - powiedział kierowca.

W sobotę rajd Monte Carlo zakończy pięć OS-ów, w tym trzy najbardziej widowiskowe, nocne prowadzące przez ośnieżone alpejskie przełęcze. W sumie kierowcy mają do pokonania 108,52 km.

Wyniki po 13 odcinkach specjalnych:
 1. Sebastien Loeb (Francja/Citroen DS3 WRC)      4:16.41,9
 2. Sebastien Ogier (Francja/Volkswagen Polo WRC)  strata 1.47,4
 3. Jewgenij Nowikow (Rosja/Ford Fiesta WRC)        3.19,9
 4. Daniel Sordo (Hiszpania/Citroen DS3 WRC)        3.21,6
 5. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Volkswagen Polo WRC)   4.04,9
 6. Mikko Hirvonen (Finlandia/Citroen DS3 WRC)       4.19,1
 7. Juho Hanninen (Finlandia/Ford Fiesta WRC        5.15,5
 8. Mads Ostberg (Norwegia/Ford Fiesta WRC)        6.18,2
 9. Bryan Bouffier (Francja/Citroen DS3 WRC        8.20,7
10. Martin Prokop (Czechy/Ford Fiesta WRC)        18.48,8
...
13. Michał Kościuszko (Polska/Mini WRC)          29.22,4
PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama