Japończyk zadebiutuje w Yarisie WRC w mistrzostwach świata

Takamoto Katsuta pojedzie w mistrzostwach świata w Niemczech i Hiszpanii za kierownicą Toyoty Yaris WRC. Będzie to debiut japońskiego kierowcy w królewskiej kategorii.

W 2015 roku z inicjatywy Akio Toyody, prezesa Toyoty, powołano Toyota Gazoo Racing Rally Challenge Program, który ma wychować japońskiego mistrza świata w rajdach. Przez sito programu przeszedł Takamoto Katsuta i od kilku lat systematycznie przeskakuje kolejne szczeble. Najpierw szkolił się za kierownicami aut tylnonapędowych, a później przesiadł się do samochodów rajdowych z napędem na cztery koła. Po wprawieniu się w mistrzostwach Europy, regularnie startuje w mistrzostwach świata w klasie WRC-2 i zbiera doświadczenia z tras, gdzie rywalizują najlepsi z najlepszych.

Reklama

W tym sezonie Katsuta wystartował w siedmiu rajdach mistrzostw świata w klasie WRC2 autem kategorii R5. Japoński kierowca wygrał debiutujący w cyklu Rajd Chile, a także triumfował dwukrotnie w mistrzostwach Finlandii, gdzie ścigał się po raz pierwszy Yarisem WRC. Jego wyniki okazały się na tyle imponujące, że zespół postanowił zmodyfikować jego program startów i da mu szansę debiutu w królewskiej kategorii mistrzostw świata za kierownicą Yarisa WRC jeszcze w tym roku. Toyota Gazoo Racing wystawi dla niego czwartą rajdówkę podczas rund w Niemczech (22-25 sierpnia) oraz Hiszpanii (24-27 października). Dla Katsuty będzie to idealna okazja do treningu i nauki prowadzenia Yarisa WRC.

“Katsuta w tym sezonie bardzo się rozwinął. W swoim programie w WRC2 poprawił jazdę oraz osiągał równe wyniki. Bardzo dobrze spisał się też w swoich pierwszych startach Yarisem WRC w mistrzostwach Finlandii. To nas przekonało, że jest gotowy na następny krok. Cieszymy się, że może już w tym sezonie pojechać w dwóch rajdach autem WRC w mistrzostwach świata. Zdajemy sobie sprawę, że to będzie dla niego wyzwanie, bo w Niemczech jeszcze nigdy nie jeździł, a hiszpańska runda jest wymagająca, bo jest asfaltowo-szutrowa, dlatego nie wyznaczamy mu żadnych celów wynikowych. Ma się uczyć jak najwięcej i rozwijać." - powiedział Tommi Mäkinen, szef zespołu Toyota Gazoo Racing.

“Dzięki wsparciu wielu osób wokół mnie mogę wykonać kolejny wielki krok naprzód. Ale nie osiągnąłem jeszcze swojego celu. Wciąż jestem na starcie. Krok po kroku zbieram doświadczenie z auta WRC, bo już wkrótce chcę rywalizować w najwyższej kategorii. Przede mną jeszcze wiele pracy, by spełnić swoje marzenie, ale jestem pewny, że mi się to uda." - mówi Katsuta.

W pozostałych Yarisach WRC zobaczymy etatowych kierowców Toyoty - lidera mistrzostw świata Otta Tänaka, Jari-Mattiego Latvalę oraz Krisa Meeke’a.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy