Hankook 12H Italy-Mugello. Renault szybszy od SLS AMG GT3

Zespół V8 Racing Renault RS01 FGT3 wygrał Hankook 12H Italy-Mugello. Ekipa w składzie Luc Braams, Max Braams, Nicky Pastorelli i Miguel Ramos przejechała niemal bezbłędny wyścig i wywalczyła swoje pierwsze zwycięstwo w serii 24H Hankook.

Kierowcy Renault ukończyli  345 okrążeń na 5.245 kilometrowym torze  w Toskanii. W sumie przejechali 1,809.525 kilometrów ze średnią prędkością 147.65 km/h.

Drugie miejsce zajął  team o nazwie Hofor-Racing  (w składzie Michael Kroll, Chantal Kroll, Roland Eggimann, Kenneth Heyer i Christiaan Frankenhout) dysponujący mercedesem SLS AMG GT3.  Hofor-Racing przejechał o 4 okrążenia mniej niż zwycięzcy (średnia prędkość to 146.44 km/h).

Pecha miała drużyna  LMS Optimum Motorsport  jadąca  audi R8.  Przejechała  najwięcej okrążeni, i przez długi czas wszyscy upatrywali w niej stuprocentowego zwycięzcę. Jednak na około 90 minut przed końcem rywalizacji skrzynia biegów R8 odmówiła posłuszeństwa, co spodobało, że  LMS Optimum Motorsport stracił prowadzenie na rzecz V8 Racing Renault RS01 FGT3. Pół godziny później problem powrócił, R8 zatrzymało się na torze,  a następnie zostało uderzone przez porsche 991 Cup zespołu DINAMIC SRL.

Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył zespół  GRT Grasser Racing Team  jadący lamborghini huracan GT3 w składzie Rolf Ineichen, Mark Ineichen, Adrian Amstutz i Christian Engelhart.  Do liderów  stracili pięć okrążeń (średnia prędkość 148.07 km/h).

Najwyżej sklasyfikowana polska ekipa to Förch Racing by Lukas Motorsport jadąca porsche 991 Cup z numerem 83. Robert Lukas, Dominik Kotarba-Majkutewicz i Marcin Jaros przejechali 323 okrążeń (ze średnią prędkością  138.56  km/h) co dało im dobre, 17 miejsce w generalce i 5 w klasie.

Jak już informowaliśmy w 12-godzinnym wyścigu na włoskim Autodromo Internazionale di Mugello wystartował również Robert Kubica. Jego ekipa to MP Sports. Jechał w na zmianę z Czechem Martinem Prokopem. Ich mercedes  SLS AMG GT3 nie bez trudu (dwie poważne awarie) przejechał  265 okrążeń ze średnią prędkością  140.91 km/h  co dało 44 miejsce w klasyfikacji generalnej. Z powodu zbyt małej ilości przejechanych okrążeń  team nie został sklasyfikowany w klasie A6-Pro.

Z powodu ograniczenia głośności silników w porze nocnej wyścig został podzielony na dwa etapy; w piątek trwał cztery godziny, a w sobotę osiem.

Teraz seria 24H Hankook  przenosi się na tor Silverstone w Wielkiej Brytanii. Wyścig odbędzie się tam 3 kwietnia.