Reklama

Gronholm najszybszy w Finlandii!

Marcus Gronholm po raz trzeci z rzędu wygrał swój rodzimy Rajd Finlandii. Fin wyprzedził swojego kolegę z zespołu Peugeota - Anglika Richarda Burnsa o ponad minutę i dwadzieścia siedem sekund, trzeci na mecie Petter Solberg z Subaru stracił do zwycięzcy 2 minuty 49,6 sekundy.

Ten ostatni, do końca walczył z zawodnikiem Forda, Carlosem Sainzem. Na dwóch próbach ostatniej pętli lepszy był Norweg, na jednej Hiszpan. Po odpadnięciu Colina McRae, okazało się że była to rywalizacja o najniższy stopień podium. Kolejne punktowane miejsca również zajęli zawodnicy Forda i Subaru: Markko Martin i Tommi Makinen. Ostatnia pętla rajdu przyniosła sporo emocji.

Reklama

Już pierwszy z jej oesów okazał się ostatnim dla Colina McRae, którego Ford Focus WRC zapalił się i załoga zmuszona była się wycofać z imprezy. Na kolejnej próbie odpadł natomiast Thomas Radstrom. Citroen Xsara WRC Szweda wypadł z trasy i został solidnie rozbity. Na szczęście załodze nic poważnego się nie stało. Na tym samym oesie poważne problemy techniczne miał Sebastian Lindholm, który urwał półoś w swoim Peugeocie 206 WRC i do końca podróżował już tylko z napędem na jedną oś. Fin stracił na tym sporo czasu, ale mimo to utrzymał wysokie siódme miejsce.

Marcus Gronholm: "Bardzo cieszę się z tego zwycięstwa. Zdaję sobie sprawę, że te punkty są niezwykle ważne i mogą okazać się bezcenne w końcówce sezonu. Cieszę się z wyniku całego zespołu, choć szkoda mi Harriego (Rovanpery), który jechał bardzo szybko, ale niestety nie ukończył rajdu."

Richard Burns: "Szczerze mówiąc przyjechaliśmy do Finlandii z myślą o wygranej. Niestety, wczoraj za szybko najechałem na jedną z hop. Uderzyliśmy mocno przodem w drogę, co spowodowało awarię turbosprężarki. Straciliśmy prowadzenie i sporo czasu. Nie udało się wygrać, ale cieszę się z drugiego miejsca."

Petter Solberg: "Cały dzisiejszy dzień atakowaliśmy. Dystans do Carlosa był niewielki i zdawałem sobie sprawę, że stać nas na walkę o czwarte miejsce. Na drugą dzisiejszą pętle wyjeżdżaliśmy już minimalnie prowadząc z Carlosem Sainzem. Wtedy myslałem już tylko o odparciu jego ataków. Okazało się jednak, że Colin się wycofał i awansowaliśmy na trzecią pozycję. To była naprawdę najcięższa walka jaką dotychczas stoczyłem na oesach. Do samego końca bardzo nerwowa. Jeszcze na ostatnim odcinku popełniłem błąd, zatrzymując się w zakręcie. Myślałem, że jest po wszystkim, ale się udało. Jestem bardzo szczęśliwy."

Carlios Sainz: "Myślę, że główną przyczyną przegranego pojedynku z Petterem Solbergiem był falstart, który popełniliśmy na osiemnastym oesie. To zdarzyło mi się chyba pierwszy raz w karierze. Nawet nie jestem przekonany, że rzeczywiście ruszyliśmy za wcześnie. Jeśli już, to najwyżej o jakieś setne sekundy! Dziesięciosekundowa kara bardzo mnie zdenerwowała. Straciłem koncentrację i zacząłem jechać nieco za nerwowo. To z pewnością nie był udany dzień dla całego zespołu."

Markko Martin: "Szczerze mówiąc nie jestem do końca zadowolony z wyniku. Wiem, że stać nas było na więcej w tym rajdzie. Dziś pokazałem, że potrafię pojechać bardzo szybko i może gdybyśmy utrzymywali takie równe tempo przez trzy dni, bylibyśmy dziś znacznie wyżej."

Tommi Makinen: "To nie był dla nas najbardziej udany rajd. Praktycznie przez cały czas borykaliśmy się z problemami technicznymi. Patrząc na to z tej strony pozostaje nam cieszyć się z tego, że dotarliśmy wreszcie do mety na punktowanym miejscu."

Wyniki Rajdu Finlandii:
 1. Marcus Gronholm  (Finlandia) Peugeot 3:17.52,5
 2. Richard Burns   (W.Brytania) Peugeot  +1.27,3
 3. Petter Solberg   (Norwegia)  Subaru   +2.49,6
 4. Carlos Sainz    (Hiszpania) Ford    +2.53,8
 5. Markko Martin   (Estonia)  Ford    +3.10,0
 6. Tommi Makinen   (Finlandia) Subaru   +4.34,1
 7. Sebastian Lindholm (Finlandia) Peugeot  +5.36,4
 8. Jani Paasonen   (Finlandia) Mitsubishi +5.55,3
 9. Freddy Loix    (Belgia)   Hyundai  +6.07,8
10. Sebastien Loeb   (Francja)  Citroen  +6.13,6
Klasyfikacja MŚ kierowców:
 1. Marcus Gronholm  (Finlandia) Peugeot  47 pkt  
 2. Colin McRae    (W.Brytania) Ford    30
 3. Carlos Sainz    (Hiszpania) Ford    26
 4. Richard Burns   (W.Brytania) Peugeot  25
 5. Gilles Panizzi   (Francja)  Peugeot  21
 6. Petter Solberg   (Norwegia)  Subaru   19
Klasyfikacja MŚ konstruktorów:
 1. Peugeot                  99 pkt  
 2. Ford                    74
 3. Subaru                   40
 4. Skoda                    8
 5. Mitsubishi                 7
 6. Hyundai                   6

autoklub.pl/INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: sainz | wrc | rajd | Finlandia | ford | peugeot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje