Zwracasz uwagę na niebieskie słupki przy drodze? Przekazują ważną informację

Niemieckie słupki pikietażowe różnią się od tych znajdujących się przy polskich drogach. Zawierają nie tylko ważne informacje na temat lokalizacji, ale też przyczyniają się znacząco do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Warto wiedzieć co oznaczają.

Na niemieckich słupkach pikietażowych pojawiają się dodatkowe oznaczenia
Na niemieckich słupkach pikietażowych pojawiają się dodatkowe oznaczenia NurPhoto / ContributorGetty Images

Co to są słupki pikietażowe?

Na początek warto wyjaśnić czym są słupki pikietażowe. Pikietaż to forma oznaczenia lokalizacji poprzez podanie odległości od początku drogi - może być w kilometrach (kilometraż) i metrach. Właśnie w takiej formie opisywane są słupki pikietażowe w Polsce - numerem drogi, a także kilometrami i metrami (w setkach) od początku danej drogi. Na polskich słupkach górna liczba oznacza kilometr danej drogi, a mniejsza cyfra na dole ilość setek metrów, np widząc znak z napisem 8 znajdującym się na samej górze, większą liczbą 80 pośrodku i 7 na samym dole wiemy, że jedziemy drogą numer 8, a aktualnie znajdujemy się na odcinku 80 kilometra i 700 metrów tej drogi. Słupki zwykle ustawiane są co 100 metrów drogi. W przypadku autostrad może być co kilometr

Słupki pikietażowe przy autostradzie A4Łukasz JóźwiakEast News

Jak podać miejsce wypadku?

Słupki przy drogach nie są jednak tylko i wyłącznie dla ozdoby i tego, żebyśmy wiedzieli jaką drogą jedziemy. Spełniają bardzo ważne zadanie w przypadku uczestniczenia w wypadku lub zauważenia pożaru czy innej niepokojącej sytuacji. Dzwoniąc na numer alarmowy 112 możemy z dużą dokładnością podać lokalizację zdarzenia dyspozytorowi podając właśnie numer drogi i oraz oznaczenie kilometrowe słupka. Dzięki temu służby będą wiedziały gdzie mają interweniować.

Niemieckie słupki pikietażowe spełniają większą rolę

Słupki pikietażowe przy niemieckich drogach wyglądają podobnie do słupków polskich, choć róznią się kolorami. Poslkie są biało-czerwone, a niemieckie - bało-czarne. Moga też wyróżniać się dodatkową cechą - innym kolorem zamontowanego odblasku, a to oznacza, że kierowca powinien mieć się na baczności.

Słupki z niebieskim odblaskiem - co oznaczają?

Słupki z niebieskim odblaskiem oznaczają bowiem, że wjeżdżamy w rejon w którym na drodze mogą pojawić się dzikie zwierzęta i kierowca powinien zachować szczególną ostrożność by nie potrącić jednego z nich. Niebieska barwa odblasku ma również za zadanie odstraszać zwierzynę zbliżającą się do drogi. W niektórych przypadkach niebieski odblask może ustąpić biało-niebieskiemu lub czerwonemu, które mają takie samo znaczenie jak niebieski - należy więc uważnie obserwować drogę i być gotowym na ewentualną reakcje na pojawienie się zwierzęcia na drodze.

Czerwone odblaski również mogą oznaczać miejsce w którym na drodze mogą pojawić się zwierzęta123RF/PICSEL

Słupki z pomarańczowym odblaskiem i strzałką

Na niemieckich słupkach pikieażowych możemy znaleźć również inne przydatne informacje, takie jak znajdujący się w pobliżu telefon alarmowy, czy też bliskość zjazdu z autostrady lub skrzyżowania.

Telefon alarmowy w pobliżu jest zwykle sygnalizowany niewielką czarną strzałką, a pionowy pomarańczowy pasek na słupku informuje o tym że zbliżamy się do skzyżowania lub zjazdu z drogi czy autostrady.

Toyota Prius, Hyundai Santa Fe, Volkswagen ID. Buzz - Moto Flesz od. 100