Znowu trzeba uważać na żółte znaki z czołgami. Co zrobić, kiedy je zobaczymy?

Już w najbliższy poniedziałek na polskich drogach pojawią się kolumny wojskowe, których obecność związana jest z ćwiczeniami Steadfast Defender-24, a konkretnie z ich polską częścią czyli Dragon-24. Wojskowe pojazdy spotkać będzie można w całym kraju. Z nimi zaś związane są widoczne na zdjęciu żółte znaki drogowe z czarnymi zarysami pojazdów oraz cyframi. Jakie jest ich znaczenie i kto musi się do nich stosować?

Co oznaczają i kogo dotyczą żółte znaki drogowe?
Co oznaczają i kogo dotyczą żółte znaki drogowe?GDDKiA

Ćwiczenia NATO Steadfast Defender-24 w Polsce

W poniedziałek 12 lutego rozpoczynają się ćwiczenia Steadfast Defender-24 oraz ich polska część - Dragon-24. Są to największe manewry NATO od 1988 roku, które stanowią również demonstrację siły i możliwości sojuszu. Oficjalnie rozpoczęły się 24 stycznia i potrwają do końca maja. W sumie przez ten czas weźmie w nich udział 90 tys. żołnierzy z 31. krajów członkowskich NATO i Szwecji.

Przejazdów wojsk można się spodziewać na terenie całej Polski, więc warto aby kierowcy przypomnieli sobie, zasady związane z pojazdami wojskowymi na drogach. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie upubliczniać zdjęć, nagrań oraz lokalizacji i czasu spotkania wojskowych pojazdów. To bardzo istotne z punktu widzenia obronności. Po drugie, dobrze odświeżyć sobie zasady dotyczące tego, czy na przykład można wyprzedzać kolumnę wojskową. Przypomnijmy też o znakach, które dotyczą właśnie pojazdów wojskowych, przemieszczających się po drogach publicznych.

Co oznaczają żółte znaki z czołgiem?

Charakterystyczne żółte znaki ostrzegawcze z wizerunkiem czołgu lub wozu opancerzonego, najczęściej można spotkać blisko miejsc, w których często przeprowadzane są ćwiczenia wojskowe. Chodzi więc na przykład o okolice jednostek wojskowych i poligonów. Wspomniane znaki ustawia się na planowanych trasach przejazdu transportów wojskowych, jakie biorą udział w ćwiczeniach i manewrach. Stosuje się je na początku trasy przejazdu, a także przed tunelami i mostami, które wojsko planuje przemierzyć. Ustawiane są w odległości 100 metrów od tunelu lub przyczółku mostu.

Znaków o których mowa jest siedem, a ich oznaczenia to symbole od W-1 do W-7. Oprócz informacji na temat pojazdów do których się odnoszą, zawierają informacje o szerokości lub wysokości tunelu, oraz o klasie obciążenia mostu. W ten sposób kierowcy wozów wojskowych mogą upewnić się, czy dana przeprawa jest dla nich bezpieczna. Pozostali kierujący wiedzą zaś, jakie pojazdy mogą spotkać na drodze.

Przykłady znaków ostrzegawczych dotyczących pojazdów wojskowychGDDKiA

Kto musi stosować się do żółtych znaków z czołgami?

Omawiane znaki skierowane są więc przede wszystkim do pojazdów wojskowych i to ich kierowcy muszą przestrzegać informacji na znakach zawartych. Pozostali kierujący otrzymują natomiast informacje, że mogą spodziewać się na danej drodze pojazdów wojskowych i powinni zachować dodatkową ostrożność. Pamiętajmy też, że takie oznakowanie nie sprawia, że pojazdy wojskowe są w jakiś sposób uprzywilejowane.

Jakie znaki ostrzegawcze "W" stosuje się na drogach?

Charakterystyczne znaki ostrzegawcze przeznaczone dla pojazdów wojskowych mają kształt koła o wymiarach 40 cm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym i 60 cm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym. Oto szczegółowe opisy poszczególnych znaków od W-1 do W-7:

  • W-1: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym
  • W-2: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym
  • W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych
  • W-4: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych
  • W-5: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych
  • W-6: szerokość mostu lub środka przeprawowego
  • W-7: wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas