Znak ostrzegawczy A-30. Najdziwniejszy znak drogowy w Polsce?
Głównym zadaniem znaku A-30 jest ostrzeganie kierowcy przed niebezpieczeństwem. Ale jakim? Jego znaczeń może być naprawdę sporo. Sprawdzamy, czego może się spodziewać kierowca, gdy zobaczy taki znak przy drodze.
Spis treści:
Zadaniem znaków ostrzegawczych jest uprzedzanie kierowców o niebezpiecznych lub trudnych sytuacjach na drodze. W Polsce do tej grupy zalicza się znaki o kształcie żółtego trójkąta z czerwoną obwódką i czarnym symbolem. Każdego dnia kierowcy przejeżdżają obok dziesiątków, jeśli nie setek takich znaków.
Mogą one ostrzegać przed niebezpiecznym zakrętem, ubytkami w drodze, robotami drogowymi, nachyleniem drogi, przejazdem kolejowym lub zwierzętami na drodze. Każdy z nich ma jakieś konkretne znaczenie, oprócz samotnego znaku ostrzegawczego A-30.
Co sygnalizuje znak A-30?
Obowiązująca w Polsce tablica znaków drogowych zawiera pozycję A-30, która symbolizuje "inne niebezpieczeństwo". Z opisu wynika, że jest to znak ostrzegający "o niebezpieczeństwie innego rodzaju niż określone pozostałymi znakami ostrzegawczymi". Chodzi o znaki od A-1 do A-29 i od A-31 do A-34.
Znak A-30 występuje w połączeniu z tabliczką
Znak ostrzegawczy A-30 stosuje się łącznie z tabliczkami, które za pomocą symbolu lub (oraz) napisu wskazują na rodzaj niebezpieczeństwa. Komunikaty dla kierowcy powinny być zwięzłe i jednoznaczne. Dla przykładu hasło "piesi" będzie oznaczało o intensywny ruchu pieszych po jezdni.
Przepisy dopuszczają stosowanie znaku A-30 bez tabliczek informujących o rodzaju niebezpieczeństwa. Jest to możliwe tylko w sytuacjach awaryjnych. Kierowca powinien zwolnić i baczniej obserwować sytuację wokół siebie.
Co mogą oznaczać tabliczki pod znakiem A-30?
Pod znakiem można zastosować tabliczkę T-1 lub T-2, które wskazują odległość znaku od niebezpiecznego miejsca lub wskazują długość odcinka drogi, na którym występuje. Tabliczka T-3 wskazuje koniec niebezpiecznego odcinka.
Ze znakiem A-30 można stosować między innymi tabliczki sygnalizujące o:
- T-8 - miejscu, w którym ruch pojazdów został skierowany na tory tramwajowe,
- T-10 - przecięciu drogi z bocznicą kolejową lub torem o podobnym charakterze; w miejscu tak oznakowanym ruch na drodze jest wstrzymywany przez pracownika kolei podczas przejeżdżania (przetaczania) pociągu,
- T-11 - przeprawie promowej,
- T-12 - podłużnym uskoku nawierzchni,
- T-13 - odcinku drogi, na którym występują deformacje nawierzchni w postaci kolein,
- T-14 - miejscu częstych wypadków o charakterze wskazanym na tabliczce,
- T-15 - miejscu częstych wypadków spowodowanych śliską nawierzchnią jezdni ze względu na opady deszczu,
- T-16 - miejscu wyjazdu pojazdów uprzywilejowanych wskazanych na tabliczce,
- T-17 - granicy państwa,
- T-18 - nieoczekiwanej zmianie kierunku ruchu o przebiegu wskazanym na tabliczce
***